Londra’da 10. kez düzenlenen ATP Finals, pazar günü teklerdeki ve çiftlerdeki maçlarla başladı. Günün ilk tekler maçında Anderson, Thiem’i iki sette mağlup ederken sürpriz sonuç ise Nishikori’den geldi. İki büyük favoriden Federer’i kötü gününde yakalayan Japon tenisçi iki sette galip ayrıldı korttan.

Londra’da O2 Arena’da ATP Finals’ın ilk günündeydik dün. Öğlen seansı bir nevi uvertür olsa da devasa salonun tribünleri büyük ölçüde doluydu. Mavi kort harika bir ışıklandırmanın altında pırıl pırıl parlıyordu. Günün ilk tekler maçı Güney Afrikalı Kevin Anderson ile Avusturyalı Dominic Thiem arasında. Maçtaki güzel hareketleri alkışsız bırakmıyor Londra seyircisi.

Hatta O2 Arena’daki 10’uncu ATP Finals vesilesiyle bu yıl bir de ses rekoru denemesi düzenlenmiş. Henüz bu ilk maçta bile rekor peşinde seyirci: İlk setin sonunda Thiem’in harika sayısından sonra 106 desibele kadar çıkardılar.

Ancak seyircinin kendisini desteklemeye bir parça daha teşne olması bile Thiem’i kurtaramadı. Daha sonra basın toplantısında da söylediği gibi maça iyi başlayamadı ve henüz dördüncü oyunda servisini kırdırdı. Anderson tüm sezon attığı etkili servisleriyle ilk setin galibiydi: 6-3.

İkinci sette Anderson servis oyunlarında zorlandı bu kez. Bu setin dördüncü ve sekizinci oyunlarında Thiem iki kez servis kırmaya yaklaştı. Ancak bir türlü Güney Afrikalı’nın sert servislerini alaşağı edemedi. Anderson son servis oyunlarında Thiem’e sayı bile vermedi ve ikinci seti tie-break’e taşıdı. Tie-break’te Thiem 3-1’lük mini break’le öne fırlasa da bunu iyi değerlendiremedi. Anderson servis ritmini yeniden buldu ve 4-3 öne geçti. Thiem seyircinin de desteğini alarak iki kez de maç sayısı çevirdi ama set sayısı şanslarından hep Anderson’ın servisine takıldı. Sonunda 11-10’da üçüncü maç sayısını iyi servisle değerlendiren Anderson maçtan galip ayrıldı: 6-3, 7-6 (10).

2018’de kariyer sezonu geçiren Anderson dokuzu ikinci sette olmak üzere toplam 14 ace attı maçta. Maçtan sonra da son derece keyifliydi. Eşinin doğum gününü binlerce seyirciye “Happy Birthday” söyleterek kutladı. Basın toplantısında da Thiem’a karşı 7-2’lik kariyer üstünlüğü sorulduğunda “dürüst olmak gerekirse bunların çoğu yakın geçen maçlardı. Birkaç sayı farklı sonuçlansa farklı bir bilanço olabilirdi” yanıtını verdi.

HAVLU TARTIŞMASI

Turnuvanın ilk günündeki konulardan biri de ‘havlu mevzu’uydu. Kevin Anderson hemen hemen her sayıdan sonra top toplayıcı çocuktan havlu alarak kollarını ve yüzünü kurladı. Bu sebeple de 20 saniye kuralının sınırlarında dolaşmış olabilir. ATP Finals 2018’deki Alman tenisçi Zverev de bu konuda bir eleştiri getirince Anderson’a da soruldu bu konu. O da şöyle yanıtladı: “Herkesin alışkanlıkları farklı. Bazı oyuncuların farklı kolları ve elleri çok terlemiyor. Ama ben herhalde nemli bir günde kurulanmadan iki sayıdan fazla oynayamam. Bugün o kadar çok terlemedim ama zamanla edindiğiniz bazı rutinleriniz var. Havlu da benim rutinlerimden biri. Eğer kurallar değişirse ben de bir şekilde uyum sağlarım. Belki eskisi gibi şortun kenarına bir havlu sıkıştırıveririm.”

108 DESİBEL DE KURTARAMADI FEDERER’İAkşam seansında ise O2 Arena tıklım tıklım doluydu artık. Tribünlerin arkasındaki büfelerdeki yiyecek kuyruklarının ve tuvalet kuyruklarının uzunluğu her şeyi anlatıyordu. Tribüne geçebilmek için gazeteciler olarak sıkı bir slalom yaptık yılan gibi uzanan kuyrukların arasından. Belli ki, Londra, çok sevgili Federer’ini izlemeye gelmişti. 16’ncı kez ATP Finals oynayan İsviçreli’nin ismi anons edilir edilmez büyük bir uğultu yükseldi. Bir kez daha Federer’in ulaştığı sempati seviyesini görmüş olduk.

Ancak aynı üstünlük oyunda yoktu. Federer ilk sette iyi servis attı kendi oyunlarını sorunsuz kazandı ama iyi servis çeviremeyince bir türlü servis kırma puanı noktasına getiremedi oyunu. 12’nci oyunda 6-5 iken 0-30’u yakaladı. Ancak bir kötü vole ve Nishikori’nin çizgiyi bulan forehand winner’ı ile durum 30-30 oldu.

Sonrasında Federer topu tribüne vurunca hakemden uyarı aldı. Bu uyarı sonraki peşi sıra gelen tie-break’te sanki Federer’in konsantrasyonunu olumsuz etkiledi. Tie-break’te 1-0’dan sonra Nishikori üst üste winner’larla altı sayı birden aldı ve beş kez set sayısı şansı buldu. Roger ilk üçünü kurtardı. Ancak Japon tenisçi dördüncü de iyi servisle tie-break’i 7-4 dört alarak ilk setin galibi oldu.

İlk sette iki oyuncu da servis kırma şansı bile yakalayamamıştı. Ancak ikinci sete bol bol hata yaparak başladılar. Nishikori setin ilk oyununu çift hatayla bitirince Federer servis kıran ilk oyuncu oldu. Ancak ertesi oyunda dört basit hata yapan Federer de servisini kırdırmaktan kurtulamadı.

Setin beşinci oyununda servis karşılayan Federer’in sayılarda durumu 15-30 yapan drop shot’ı uzun uzun alkışlandı. Seyircinin giderek yükselen uğultusuyla 108 desibellik bir ses ölçüldü bu anda. Ancak 108 desibellik destek bile Federer’i kurtaramadı. Bu sette durgun ve etkisizdi. Nitekim sonraki oyunda çift hata yaptı ve servisini kırdırdı: 2-4. Servisi kullandığı sonraki iki oyunda rakibine pek sayı fırsatı vermeyen Nishikori filede aldığı sayılarla da seti 6-3 kazanıp ilk günün sürprizini yaptı.

JAPONLAR DA ŞAŞIRDI

Uluslararası bir spor etkinliğinde Japon sporcu mücadele eder de Japon medyası onu izlemez mi? Hem de her anının izler. Daha cuma günkü basın toplantısında Nishikori’yi soru yağmuruna tutan 7-8 Japon gazeteci mevcuttu. Ancak onlar bile bu galibiyeti daha ziyade Federer’in kötü gününde olmasına bağladılar. “Belki Federer iyi formda gelmedi buraya” dedi bir Japon gazeteci. Smash dergisinden Akatsuki Kobayashi-Ushida de şaşırmıştı, özellikle Federer’den beklentisi daha yüksekti: “Pek iyi bir maç olmadı değil mi? Elbette Nishikori’nin kazanması güzel. Ama daha yüksek kalitede bir maç oynanmasını bekliyorduk. Pek böyle olmadı. İkisi de çok hata yaptılar bugün.” Kobayashi-Ushida, Nishikori’nin ülkedeki durumuna da değindi. “2014’te ABD Açık’ta final oynadığında büyük etki yaratmıştı Japonya’da. Daha önce grand-slam finali oynayan bir Japon tenisçi olmadığı için ayrı bir önemi vardı o finalin. Ancak sonrasında hep bir grand-slam kazanması beklendi Nishikori’nin. Bunu bir türlü başaramayınca açıkçası biraz hayal kırıklığı yaşandı Japonya’da. Bu sezona da iyi başlamamıştı. Sezon başıyla kıyaslayınca şu an geldiği noktayı tahmin edemezdik. Bu galibiyet büyük moral oldu onun için.”

YILIN OYUNCUSU ÖDÜLÜ DJOKOVIC’İN

Öğlen seansındaki maçların ardından bir de ödül töreni vardı: ATP yılın oyuncusu seçilen Sırp Novak Djokovic alkışlar arasında ödülünü aldı. Djokovic beş ay önce hiç tahmin etmediği bir noktada yılı tamamladığından dem vurup kendisine özellikle iki grand slam şampiyonluğu daha getiren süreçte destek aldığı tüm ekibine teşekkür etti.


(O2 Arena-Londra)