Londra’daki ATP Finals’da yarı final günündeyiz. Günün ilk maçını bu sefer Federer oynadı. Sadece bu turnuvada değil, yıl boyunca grand slam’i, masters turnuvası hepsinin en çok seyirci çekecek saate maçlarını koyduğu Federer İngiltere saat ile 14.00’te korta çıktı.

Dünya 5 numarası Alman rakibi Alexander Zverev karşısında seyirci desteğini her an arkasında hissetti Federer. İsviçreli tenisçinin neredeyse 20 yıla varan kariyerinde nasıl bir sempatizan hatta taraftar kitlesi yarattığını bir kere de yerinde görmüş oldum. Güne damga vuran da bu seyirci desteği oldu.
Maçı ikinci setinde tie-break oynanırken Zverev’in elini kaldırıp oyunu durdurması ve sayının tekrarını istemesi seyircinin büyük tepki göstermesine sebep oldu. Nasıl m? Kısaca anlatayım. İlk seti kazanan Zverev ikinci sette de ilk servislerinden iyi puan çıkarmaya devam edince denge bozulmadı ve tie-break’e gidildi.

Tie-break’te Federer 4-3 öndeyken Zverev servis kullanıyordu. Federer’in vuruşunu karşıladıktan sonra elini kaldırıp oyunu durdurdu Alman tenisçi. Federer’in arkasındaki ball boy elindeki topu düşürüp bir de peşinden koşmuştu. Görüş açısındaki bu olay sebebiyle Zverev oyunu durdurunca durum ball  boy’a da soruldu. Ball boy’un doğrulamasıyla hakem sayıyı tekrar oynattı. Ancak seyirci ilk anda pek mutlu değildi.ZVEREV’E YUHLAR KALDI

Zverev bu noktadan sonra tie-break’i 7-5 seti de 7-6 kazandı ve ATP Finals’da finale yükselen ilk tenisçi oldu. Maç sonu Federer sırtında malzemeleri büyük alkış alarak soyunma odasının yolunu tutarken Zverev ise kısa röportaj için sahanın ortasına geldi. İşte ne olduysa o an oldu. Daha soruyu yanıtlamaya başlamadan Zverev seyircinin uğultu halindeki yuhlamasına maruz kaldı. 10-15 saniyeden sonra soruları yanıtlayabilen Zverev üzgün, saha içi röportajlarını yapan Annabel Croft da şaşkındı. Croft seyirciler biraz saygı göstermeye davet etse de tam anlamıyla sakinleştiremedi. Seyirciden özür de dilediği kısa röportajın ardından kısmen alkış kısmen yuhlarla soyunma odasının yolunu tuttu Alman tenisçi.Maçtan sonraki basın toplantısının da odak noktası korttaki oyun kalitesinden ziyade bu seyirci tepkisi oldu. Son derece burulmuştu Zverev. “Seyircinin ne olduğunu tam anlamadığından tepki gösterdiğini zannediyorum. Bu tepkiden dolayı biraz üzüldüm. Maç sonu Roger’dan da özür diledim. O, gelmiş geçmiş en büyük tenisçi. Hayranlarının onu desteklemesi normal” açıklamasını yaptı. Yarınki final maçında benzer bir olayın yaşanmamasını arzuladığı açıktı.

TURNUVANIN EN İYİ MAÇI

Bu noktaya kadar maç nasıldı? Tribündekinin aksine korttaki mücadele son derece başa baştı. Belki de bu sayede iki tenisçi turnuvanın şu ana kadarki en iyi maçını oynadılar. Özellikle Federer’in fileye gelerek atak oynaması ve genç Alman’ın da geri adım atmayıp buna aynı şekilde yanıt vermesi seyirciyi tam anlamıyla coşturdu. Bilhassa ilk setin altıncı ve yedinci oyunlarında tüm O2 Arena ayaktaydı. Zaten maçın Brezilyalı hakemi Bernardes de sık sık seyircileri servis sırasında sessiz kalmaları konusunda uyarmak zorunda kaldı.
Zverev, maç sonrası basın toplantısında söylediği gibi Federer’in ritmini bulmasını engelleyip agresif bir taktik benimsemişti. İyi servislerinin yanı sıra oyunlarda durum 6-5 lehineyken çok iyi servis çevirip Federer’in servisini de kırıp ilk seti 7-5 almayı başardı.
İkinci sete iyi başlayan Federer üçüncü oyunda bir de servis kırınca O2 Arena’yı görmeniz lazımdı. Sanki çok sevdikleri kahramanları turnuvayı kazanmış gibi ayağa kalktı koca salon. Uzun uzun alkışlandı alkışlanmasına bu durum ama sonraki oyunda İsviçreli tenisçi servisini koruyamayınca ufak çaplı bir hayal kırıklığı yaşandı. Tıpkı Nishikori maçındaki gibi avantajı koruyamadı Federer. Sonrasında Zverev tie-break’e taşıdığı seti da kazanıp finale yükselen ilk oyuncu oldu.

(O2 Arena-Londra)