ATP Finals’da daha önce beş şampiyonluk yaşayan Novak Djokovic 2018 turnuvasına da etkili başladı. John Isner’in hızı kimi zaman 240 km’yi bulan servislerine aldırmadan işine baktı, set vermeden korttan çıktı. İkinci günün bir diğer galibi de Zverev oldu.

Novak Djokovic, 2018 ATP Finals için Londra’ya geldiğinden beri sürekli şunu tekrarlıyor: Bu yılın başında bu noktada olacağımı tahmin etmezdim. Ama beş aydır çok iyi oynuyorum. Bu sayede 1 numara oldum. Geçen hafta Paris’te finale kaybetmiş olabilir ama Djokovic’in uzun sezonu en iyi durumda kapatan oyunculardan biri olduğu kesin. Dün iki yıl aradan sonra ATP Finals’daki ilk maçına çıkan Djokovic, bu turnuvaya ilk kez gelen Amerikalı John Isner karşısında baştan sona maça hakimdi.


Dün akşam belki de hafta içi olması sebebiyle Pazar akşamının kalabalığı ve coşkusu yoktu tribünlerde. O2 Arena’nın en üst katındaki tribünlerde büyük boşluklar vardı. Ama Djokovic yine de güzel bir destekle girdi maça. Kendi servis oyunlarında set boyunca Isner’a pek sayı fırsatı vermedi. Buna karşılık Isner zaman zaman hızı 230 km’yi geçen ilk servislerine rağmen oyuna tutunmakta zorlandı. Zaman zaman dip çizgi arkasındaki tribünlere kadar gitti Isner’ın sert servisleri. Kendini sakınan seyirciler oldu özellikle ilk sette. Beşinci oyunda servis kırıp 3-2 öne geçen Djokovic seti de 6-4 kazandı.

Sırp şampiyon ikinci sette de üstündü. Servis kullandığı ilk üç oyunu Isner’a hiç sayı vermeden rahat aldı. Yedinci oyunda seyirciden büyük alkış alan filedeki sayısıyla iki kez servis kırma şansı elde eden Djokovic amacına ulaştı. 5-3 öndeyken servis karşılayan Djokovic durumu 0-40’a getirip üç kez servis kırma şansı buldu. Isner iki iyi servisle ikisin kurtarsa da Djokovic bir passing shot’la seti 6-3 alarak ilk maçını kazanmış oldu ATP Finals’da. Maç sonrası saha içi röportajda da Isner’ın servisini üç kez kırmış olmasına değindi Sırp tenisçi. “Mümkün olduğunca geride durup iyi çevirmekti amacım. İmkansızı üç kez başarıp servisini kırdım bu akşam.”

ZVEREV GEÇİT VERMEDİ
Dünün ilk tekler maçında ise Hırvat Cilic ile Alman Zverev karşlaştı. Cuma günü turnuva öncesi basın toplantısında Cilic’e bizzat şunu sormuştum: “Artık ATP Tour’un tecübeli oyuncularından birisiniz. Bu sezon başında da dünya sıralamasında da 3 numaraya kadar çıktınız. Acaba yeni yılda daha yukarıyı hedeflemenin zamanı geldi mi?” Cilic de yeni sezona farklı bir motivasyonla başlayabileceğini vurgulamıştı.

Zverev karşısında maça dünya 1 numarası potansiyeliyle başladı Cilic, motivasyonu üst düzeydeydi, servisleri iyiydi, çok iyi servis çevirip 3-0 öne geçti. Hatta dördüncü oyunda bir kez daha kırabilirdi. Ancak Zverev önce servislerine tutundu, sonra da ısrarla Cilic’in backhand’ine oynayıp üstünlüğü ele geçirdi ve skoru 5-5’te eşitledi. 11’inci oyundaki maçın en güzel puanı büyük alkış aldı. Zverev’in bacak arası vuruşu sonrası Cilic’in volesi seyirciyi en mest eden an oldu maçta. Zverev bu ilk seti tie-break’te 7-5 almayı başardı.

İkinci setin ilk oyununda bir seyircinin flaşlı çekim yapıp uyarı alması Cilic’in konsantrasyonu etkilenmiş gözüktü. Buna karşın kendini topladı Hırvat tenisçi ve yedinci oyunda servis kırdı. Ama Zverev sonraki oyunda çok iyi savunma yapıp skoru 4-4’e getirdi. Zverev 5-4 öndeyken ilk maç sayısından faydalanamadı ve ikinci set de tie-break’e gitti. Zverev baştan sona üstün olduğu tie-break’i 7-1 kazanarak iki sette maçına galibi oldu. Aynı zamanda Cilic’e karşı üst üste altıncı galibiyetini de alan Zverev halen yılın en çok maç kazanan tenisçisi (55-18).

(O2 Arena-Londra)