ATP Finals öncesi basın toplantısında son altı ayı çok iyi geçirdiğinden dem vurmuştu Novak Djokovic. Dünya sıralamasına 22’nci sıraya kadar gerilemesine karşın marttan sonra hızla kendini toparlamış ve iki grand slam kazanarak sezonu en sağlam bitiren tenisçi olmuştu. Bu formu dünya sıralamasında 1 numaralı koltuğu da geri getirdi kendisine. 

Djokovic, Londra’da gruptaki üç maçını rahat kazanıp ne kadar formda olduğunu kanıtlamıştı bir kez daha. Açıkçası bu turnuvanın açık ara favorisiydi bu formuyla. O2 Arena’da Tenis Dünyası için hazırladığım anket vesilesiyle tüm dünyadan tenis medyasıyla konuşurken onlar da Djokovic’in mevcut formundan etkilenmiş gözüktü. Doğrusu ‘Gelecek yıl sonunda erkeklerde kim 1 numara olur?’ sorusuna yanıt ararken Novak dışında isim almakta zorlandım medya merkezinde.

ATP Finals yarı finalindeki rakibi Kevin Anderson’ın da gözleri tıpkı gazeteciler gibi kamaşmış olsa gerek ki maç boyunca Djokovic’in büyüsünden kendini kurtaramadı bir türlü. Halbuki Anderson turnuvaya çok iyi başlamış ve grupta iki maçını kazanarak yarı final vizesini erken almıştı. Ancak yarı final hem onun için hem seyirciler için tam anlamıyla bir hayal kırıklığıydı.

Bu akşam ise dünya 1 numarasının oyununu izlemekle yetindi Anderson. Eğer Djokovic gibi dünyanın en iyi servis karşılayan oyuncusuna karşı etkili servis atamazsanız sizi avucunun içine alır, istediği gibi yönlendirir oyunu. Sadece bir istatistik bile akşamı özetleyebilir: Djokovic 6 ace’le maçı tamamlarken Anderson 4’te kaldı.

Ayrıca Güney Afrikalı ilk servisini oyuna sokmakta zorlandı maç boyunca. Bu durumda ikinci servislerde Djokovic’e gün doğdu. Sırp tenisçi çok iyi servis çevirerek Anderson’a nefes aldırmadı ve iki kez servis kırdığı ilk seti rahatlıkla 6-2 kazandı.

Djokovic ikinci setin ilk oyununda da hemen servis kırdı. Sonrasında Anderson’ın skora dönmek için ciddi bir çabası yoktu. Bütün maçta bir kez bile servis kırma fırsatı bulamadı. Djokovic ise beşinci oyunda bir kez daha servis kırıp 4-1 öne geçti. İkinci seti de 6-2’lik skorla alan dünya 1 numarası yarınki finalde Zverev’in rakibi oldu. Djokovic finalde kazanırsa aynı zamanda ATP Finals’da altıncı şampiyonluğunu alıp Federer’in rekorunu da egale edecek.


(O2 Arena-Londra)