Ana tablonun ilk günü geldi ve geçti. Eleme turlarından beri beklenen yağmur furyası şu ana kadar beklenilenin çok altında ve turnuva programında herhangi bir aksama yok. Yarın yine yağmur bekleniyor ama turnuva organizatörleri havanın iyi niyetinin devam etmesini diliyorlar. Maç sonuçları ve istatistiklerden ziyade Roland Garros ile alakalı anekdotlardan kısa kısa bahsedelim.

- Bu sene ilk defa oyuncuları gidip götüren araba servislerinin hepsinin Wifi ile donatılması oyuncular ve ekiplerinin yüzünü en çok güldüren haber. Birkaç defa oyuncuların veya antrenörlerinin birbirlerine bunu güzel haber olarak iletmesine şahit olduk.

- İlk turda Agnieska Radwanska’ya elenen Shuai Zeng maç sonrası basın toplantısında zor anlar yaşadı. 9. kez Slam’lerde ilk turda kaybettiği hatırlatılınca, göz yaşlarını tutamadı ve ağlamaya başladı. Tarihte bu tip örnekler çok var. İvan Lendl’da 1981-84 arası 4 Slam finalinde yenilmiş ve 1984’te Roland Garros’u kazanana kadar ne zaman ilk Slam’ini kazanacağı sorusunu duyup durmuştu. Daha sonrasında ise Wimbledon’u kazanmak için elinden ne gelirse yapmıştı, hatta bir sene Roland Garros’u oynamayıp bir ay boyunca cim kortlarda hazirlanmıştı. Ama palmaresine bir türlü Wimbledon’u ekleyemeden kariyerini bitirdi. Zaten tenisin bir nevi cilvesi değil mi bu? Hedefler hiçbir zaman bitmiyor.

- Roger Federer yeni bir rekora imza atıyor olabilir: en büyük ekip ile turnuvalara seyahat etme rekoru. Bugün maçı esnasında tribünde menejeri Tony Godsick, antrenör Severin Lüthi, kondisyoner Pierre Paganini, karısı Mirka ve daha ‘yaşlı’ ikizler beraberdiler. Kaldıkları otelde ise en azından bir bakıcı (muhtemelen daha fazla) ve raket tellerini çeken elemanıda olduğunu düşünürsek, en az 10 kişilik bir kadrodan bahsediyoruz.

- İlk defa bu sene Eiffel kulesi ve yanındaki çimen bölge olan Champ de Mars’a Roland Garros bir nevi uydu kamp kurdu. Kulenin birinci ve ikinci katlarının arasında devasal bir tenis topu sarkıyor. Ayrıca çimen bölgedeki büyük ekranda tenis maçları izlenebiliyor.

- Geçen senenin şampiyonu Rafael Nadal’ın yarın ki ilk tur maçının Chatrier’den ziyade Lenglen kortuna konulması medya odasında bir hayli garip karşılandı.

- Tel çekenlerin çalışmasını görmek hakikaten etkileyici. Hemen hemen devamlı en az 15 kişi tel çekiyor, ve raketler mütemadiyen gelip gidiyor. Ayrıca üstünde oyuncuların ismi yazılı kutular içinde raketler yarım düzine veya tam düzine duruyor. Birçok oyuncu raketlerini bıraktığında özellikle belirledikleri bir elemanı gösterip onun çekmesini istiyorlar. Bir kısmının ellerinde ve parmaklarında bantlar sarılı, muhtemelen nasır tutmayı önlemek için.