Dünyadaki en yetenekli tenisçilerinden birine hem de “Masters” turnuvasının hayati maçlarından birinde 24 dakikada halka takmak “mucizedir” dense inanın yalan olur. Zira Federer dün akşam öyle bir tenis oynadı ki maçı birlikte izlediğimiz eşim “bu adama karşı ne yapılabilir ki” dedi. Bu bir mucize filan değil İsviçrelinin tenis tarihinin tartışmasız en üstün raketi olduğunun betimlenmesiydi. Adeta bir sihirbaz gibi topla, insan düşünün algılayabileceği her şeyi yaptı. Yorumcu bile artık İsviçrelinin üst üste aldığı puanlardan şaşırmış olmalı: “Bu izlediğimiz herhalde bir şaka” yorumunda bulundu.
 
İşin ilginç yanı, en ufak hatada gölgesiyle bile didişebilen bir yapıya sahip olan Murray adeta Federer’in kendisine çizdiği kader ağlarını kabul etmiş, tevekkül içerisinde çabalıyordu.
 
İlk set İsviçrelinin üstünlüğü ile bittiğinde gruptaki tüm sıralama artık kesinleşmişti. Federer ile Nishikori gruptan 1. ve 2. olarak çıkıyorlardı. Murray ise yarı-finalleri ancak izlemekle yetinecekti. Ama bu durum Haşmetmeaplarının umurunda bile değildi ! Kursa devam etti. Murray biraz zorlamaya çalıştı… Hiç olmazsa bir “oyun” peşine düştü. Onu da ancak ikinci setin altıncı oyununda alabildi (1-5). Tribünler yıkılıyor ve acaba biraz daha “gaz” verirsek acaba değişen bir şey olur mu? diye düşünüyorlardı herhalde. Ama heyhat, Federer aynı fikirde değildi. Maçı 56. dakikada kendi servisiyle bitirdi (6-0, 6-1). 
 
Fevkalade tek yanlı bir maç olmakla birlikte, güzel tenis adına kitapta ne geçiyorsa Federer onu bize tek tek gösterdi. İlk yarı finalin Djokovic ile Nishikori arasında oynanması kesinlik kazandı. Federer’in rakibi ise büyük bir olasılıkla vatandaşı Wawrinka olacak. Ama Berdych Djokovic’in yener ya da üç sette kaybeder, Cilic’te Wawrinka’yı iki sette yenerse, o zaman Çek raket yarı finalist olur. Uzak bir ihtimal.

Önceki yazımızda biz Nishikori’nin sakatlığından bahisle çekilme olasılığını tartışıyorduk. Ama baldırındaki bir sakatlıktan dolayı çekilen Kanadalı Raonic oldu. Yerine İspanyol Ferrer girdi ve klasını da göstererek sonunda turnuvanın ilk üç setlik maçını oynadı. Zafer yine de Nishikori’nin oldu. Japon raket Masters tarihinin ilk Uzakdoğulu yarı finalisti oldu. Hoşkalın.