Davis Kupası Finali'ne bu yıl Fransa ev sahipliği yapıyor. Rakibi ise son günlerde hakkında epey varsayımlarda bulunulan İsviçre Takımı. Maçlar Lille kentindeki 50.000 kişi kapasiteli Pierre Mauroy Stadyumu'nda oynanıyor. Pierre Mauroy (05.07.1928 - 07.06.2013) Lille kentinin belediye başkanlarından. Aynı zamanda François Mitterand'ın başbakanı. Sosyalist hükümetiyle bir çok sosyal reforma imza atmış, dürüstlüğü ile tanınan, bir politikacı. Burası bir kapalı alan. Sadece 27.000 kişilik bölümü kullanılacak.

 

Kort zeminleri kiremit tozu katılmış toprak. Kaymaya başladığınızda durmak için balatalarınızı çok kuvvetli olması lazım! Fransa antrenörü Arnaud Clement, ekibinin, rakiplerine nazaran daha dayanıklı olduğunu düşündüğü için oynanması daha zor olan bu zemini seçtiklerini söylüyor. Bence yanlış karar. Zira toprak zaten Wawrinka'nın favori zemini. Federer ise gökte bile oynasalar Fransız tenisçilerden çok farklı bir klas ve tecribede. Bakalım hanyayı konyayı göreceğiz.

 

Davis Kupası'nı Fransa dokuz kez kazanmış. İsviçre bu onura hiç ulaşamamış. Tarihin gösterdiği en büyük tenisçi olan, İsviçre'nin bir numarası Roger Federer'in de kariyerinde elde edemediği yegane kupa aynı zamanda.

 

Londra'daki "Masters-Ustalar" şampiyonasında Federer ile Wawrinka cephelerinde yaşananlarla ilgili varsayımlara, iki oyuncu birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek yanıt verdiler. Aralarındaki problemleri konuşarak çözebilecek olgunlukta olduklarını belirterek medyayı ilgi sağlamak amacıyla isnatlarda bulunmakla ve sorunları şişirmekle suçladılar.

 

Lille'deki ilk maçta Wawrinka'nın rakibi Fransızlar'ın sempatik devi Tsonga idi. İsviçreli ilk seti 6-1 gibi farklı bir skorla 26 dakikada aldı. Dünyanın en iyilerinden olan back-hand'i ile adeta rakibine "…seninle farklı klaslardayız" diyordu. Ama ikinci sette Tsonga voleye daha çok gelmeye başladı. İsviçreli de kendi servisinde bir hata yapınca Fransız skoru eşitledi (6-3).

 

Her iki raket te süreklilikleri olmayan, hani esen yele göre hareket eden karakter yapısına sahip. İkinci maçta Monfils ile oynayacak Federer'in geçen haftaki sakatlığını da göz önüne alan Wawrinka biraz daha ağır basıyordu. Üçüncü set Wawrinka'nın (6-3). Oyunda bir kalite yok. Toz toprağın haricinde bol basit hatalar var. Ateşli bir izleyici kitlesi var ama bir türlü maça etki edemiyorlar. Böyle düşünmemizin altında bizlerin insanca izlemeyi unuttuğumuz yatıyor mudur acaba? Ne dersiniz?

 

Dördüncü sette yine kalite arıyoruz ama bulamıyoruz. Wawrinka back-hand'ine ilaveten servisini yükseltti. Servis toprağa rağmen yukarı sıçrıyor ve Tsonga'nın istediği karşılamayı yapmasına mani oluyor. Fransız tenisçinin beklenmedik tutukluluğu sürünce, bu seti de 6-2 ve maçı da 3-1 alan İsviçreli işi artık Federer'e bıraktı diyebiliriz. İki maçın sonunda skor 2-0 İsviçre lehine olursa Federer-Wawrinka gibi bir ikilinin geriye kalan üç maçın birini alamamasını pek olası görmüyorum. Onlar ülkelerine bu şampiyonluğu getireceklerdir. Hoşkalın.