23 yaşındaki Kanadalı Milos Raonic 1.96 boyunda ve dünya sıralamasındaki yeri 11. İlk 5 içerisine gireceği kesin görülen gençler ekürisinin 1 numaralı adamı (diğerleri Dimitrov, Gulbis ve Jankowicz). Ortalama 200 km süratle servis atıyor. Ortalıkta pek gözükmeyen Kanada tenisini kalkındırdı. Onları Davis Kupasında play-off’lara kadar getirdi. Ameliyat sonrası daha hala hamlık çeken Murray karşısında servisleriyle sonuca gitmeye çalıştı. Başarılı da oldu zira ilk servislerinin neredeyse %85’ini kazandı. Attığı servisler 1.5 metreye kadar yükseldiği için İngiliz bunlara yanıt vermekte çok zorlandı. Rakibinin aksine Murray ise maça iyi servis atarak çıkmayınca ikinci servislerinde Kanadalı ona kan kusturdu. Yine de tecrübesiyle ve Kanadalının çok basit hata yapmasıyla idare etti. İkisi de servis attıkları oyunları kazanarak geldikleri 4-4’te maç koptu. Koptu ama bunda yine Raonic’in basit hataları başroldeydi. Murray de bunu reddetmeyecekti tabîi. Seti bitiriverdi (64).

 

Yeni set aynı minvalde başladı. 4-4’e kadar sanki bir karbon-kopya izliyoruz diyorduk. Sonra aniden Raonic arka çizgiye vurup voleye gelmeye başladı.  Bu kez göz açıp kapayana kadar seti bitiren ve durumu eşitleyen Raonic oldu (75). Son set farklılıkla başladı. Hemen başlarda birbirlerinin servislerini kırdılar.  Sonra Murray’in basit hatalarının da eklenmesiyle Kanadalı yine kırdı ve durumu önce 4-2 sonra 5-2 yaptı. Sonuçta dünya 6.sı ve Wimbledon Şampiyonu Murray de safdışı kaldı (63). Şimdi Milos Raonic belki de turnuvanın en büyük sürprizini yaparak Nadal’ı  63, 36, 76’lık skorla eleyen Ukraynalı Dolgopolov’un rakibi olacak.    

 

Indian Wells çok ilginç bir turnuva oluyor. Onca ağır-abi ve ablanın elendiği Dolgopolov gibi kimsenin şans vermediği raketler harikalar yaratıyor. Evet Ukraynalı Dolgopolov İspanyol Boğası Nadal’dan sonra İtalyan Aygırı lakaplı Fognini’yi de yenerek (62, 64) çeyrek finale kaldı.

 

Haşmetmeapları Alman Haas’ı yenerken hiç zorlanmadı (64, 64) ancak çeyrek finalde bizler bir İsviçre kapışması beklerken karşısına daha güçlü bir rakip çıktı. Bilhassa ABD’de ve sert zeminlerde daha iyi performans gösteren Güney Afrikalı Kevin Anderson, Wawrinkayı 76, 46, 61’lik setlerle saf dışı bırakarak Federer’in karşısına çıkıyor. Şimdiye kadar bir kez karşılaşmışlar ve onu da İsviçreli kazanmış.

 

Ancak İsviçreliler (Federer & Wawrinka) çiftlerde harikalar yaratıyorlar. Bu kategorinin en iyi çiftlerinden ve seribaşı Stepanek/Paes’i yenerek (63, 67, 10-4) yarı-finale kaldılar. Şimdi bir başka ustalar var karşılarında. İki numaralı seri-başları Peya/Soares.

 

Kadınlarda ise bir yanda Romen Halep ile Polonyalı Radwanska yarı finale kaldılar. Diğer yanda ise Çinli Na, Li Slovak Cibulkova ve Amerikalı Stephens de İtalyan Pennetta karşısında diğer yarı-finalistler olabilmek için mücadele edecekler. Uzun bir zamandır her iki sekste de kanıksadıklarımızın epey dışında raketler kupayı almak için uğraş veriyorlar. Ne güzel yeni bir enerji.