Her ikisi de 20 yaşlarını sürdüren Japon Naomi Osaka ile Rus Kasatkina arasındaki final beklenildiği kadar zevkli olmadı. Bir tarafta güç tenisi oynayan atak Japon, diğer yanda ise sabırla onu bozmaya çalışacak süreklilik örneği Rus.

İkisi de böyle bir finali ilk kez oynamanın heyacanını yaşıyarak ilk servislerini hep birbirlerine verdiler. Basit hatalar birbirini kovalıyor, çift hataları ace’ler izliyordu! Sonra hafiften Osaka ağır basmaya başladı ve tatsız tuzsuz bir seti 6-3 aldı.

İkinci setin ilk oyunu biraz daha tenise benziyordu. En azından puanlar biraz daha çekişmeli ve uzun oluyordu. Ama sonuçta yine Osaka üstünlüğü elden bırakmadı. 4-1 öne fırladı. Sonra da bu zevksiz maçı 1 saat 10 dakikada 6-3, 6-2’lik setlerle noktaladı.

Dün yazdığım gibi Amerikalı bir baba ile Haitili bir annenin çocuğu Osaka. Üç yaşından bu yana önce New York sonra da Florida’da oturmuş. Babası ABD Tenis Federasyonuna güvenmediği için kızının Japon Bayrağı altında mücadele etmesini yeğlemiş. Babasıyla hala Florida’da yaşayan ve antrenmanlarını orada yapan tenisçi, zaman zaman da Japonya’ya gidip orada Japon antrenörlerle de çalışıyor.

Zevksiz finalin yegane tatlı yanı kupa töreninde yapılan konuşmaların doğallığı idi. Ana-sponsor BNP temsilcisinin tenise ve organizasyona bu denli hakim ve insancıl konuşması örnek alınmalı. Tek kelimeyle bravo.

Bu turnuvadan sonra Rus raket ilk 10 tenisçiye çok yaklaşacak. Japon ise ilk 20 civarına gelecek. Her iki raketi önümüzdeki turnuvalarda ilk turlar haricinde göreceğimizi pek sanmıyorum. Ama sabrettikleri takdirde ilerki yıllarda öne çıkacakları muhakkak.

Şimdi gözlerimiz erkekler finalinde.