Öncelikle bir özürle başlıyorum. Dünkü yazımda Sharapova’yı geçen “Hollandalı Bertens” yerine “Belçikalı Mertens”in adını kullanmışım. Uyaran okuruma da teşekkür ederim. 

Evet Hollandalı Bertens’in bugünkü yarı-final rakibi Fransız Garcia önünde istatistiki olarak 3-0’lık bir üstünlüğü var. Ancak tenis bu son top bitmeden ne olacağını kestirmek zordur. Üstelik Garcia formda. Serseri mayınlığı terk etmiş gibi gözüküyor. Yarı-finale gelene kadar geçtiği raketler hiç yabana atılacak gibi değil…Tek set bile vermedi hiç birine. Sakın Bertens’in yengilerini küçümsediğimi sanmayın. Aksine o da burada Sevastova ve Wozniacki gibi iki seri-başını sonra da (hala dönüşüne bir türlü ısınamadığım) Sharapova’yı geçti.

Dün geceyarısına doğru Çekyalı Kvitova ile genç Rus yıldız Kasatkina karşılaştı. Rus raket henüz 21 yaşında. İlk 10’un eşiğinde. Ancak ikinci servisini düzeltmezse tüm yeteneğine rağmen ilk 10’un ancak asansör oyuncusu olabilir…

Dün gece bilge şampiyon Kvitova’nın ona bir telgraf göndermediği kaldı “Zaten servisin zayıf, bari topu forehand’ime atma” diye. (Amiyane deyimle) jeton düşmeyip sürekli servisini solak rakibinin en güçlü yanı olan forehand’ine (yani soluna) atmayı sürdürünce yenilmekle kalmadı bir küsur saatte bir de halka yedi. Madrid halkının gece yaşantısı epey geç başlar. Benim gibilerin hesap ödediği saatte onlar yemeğe gelir. Sabaha karşı kalabalıktan sokaklarda yürüyemezsiniz bile. Anlaşılan Kvitova onları düşünüp elini tez tuttu.

Kasatkina kadın-tenisi için aynı Ostapenko gibi çok ferah bir nefes. Ancak ilk 10 arzuluyorsa oyununu geliştirmesi gerek. Zirvelerde rüzgâr değişik eser… Salt yetenek ve güç yeterli olmaz.

Öbür yarı-finalde iki Çekyalı var. Pliskova-Kvitova. Mutua için şov saatinde (20:00). Bu formuyla favorim Kvitova.

Erkeklerin çeyrek-finalleri Edmund-Shapovalov maçı haricinde ilginç gelmiyor. Bu gençlerin ikisi de doğdukları ülkenin vatandaşı değil. Edmund Güney Afrika’da doğup İngiliz vatandaşlığını diğeri de İsrail’de doğup Kanada’yı tercih etmiş. Ama ikisinin de ikametgahı Bahama’da gözüküyor!

Dünkü yazımda anlattığım kısmetsiz bir olaya sahne olan Davis Kupası karşılaşmasından sonra üç kez daha karşılaşmışlar ve Shapovalov 2-1 üstünlük kurmuş. Her maç korakor mücadelelere sahne olmuş. Bugün de uzun bir maç beklentisi içindeyiz. Formda ve morallerinin zirvesindeler. Maç 19:00’da.

Diğer maçlarda bu formuyla Nadal’ın (dün Coric karşısında epey zorlanmış olan) Thiem’e çok üstün geleceğini sanıyorum (17:00). Zverev-Isner karşılaşmasının kesin favorisi ise Alman raket. Güney Afrikalı Anderson’un ise Sırp sürpriz Lajovic’e “Buraya kadar” diyeceğini sanıyorum.

İyi izlenceler. Hoşkalınız.