Pek beğendiğim bir Çin atasözü vardır. “Yaptığın işi seversen ömrün boyu çalışmış olmazsın”. Bıraksın, emekliye ayrılsın diye hakkında neredeyse fetvalar çıkarılacak Roger Federer dünya sıralamasının ilk 5’i içerisinden Cincy’de yarı-finale kalabilmiş yegane tenisci. Adamın geleceği üzerine yaptığı çocuk sayısına kadar varan spekülasyonlar dönüyor, o işine bakıyor. “Ben tenis oynamasını seviyorum…Başarıyı seviyorum. Üstelik sevdiğim işi yapıp para da kazanıyorum. Birileri öngörüyor diye neden bırakayım” diyor. Aldığı sonuçlar ise kendisini kanıtlıyor. Şimdi Cincy’de büyük bir olasılıkla şampiyon da olacak. Dün başlıca rakiplerinden Murray’i geçti. Hem de ikinci set elden gitme aşamasındayken fevkalade bir vites yükselterek. Bugün yarı-finalde geçen hafta yendiği Raonic ile tekrar karşılaşacak.

Federer bu turnuvayı almak zorunda. Zira uzun bir süredir büyük turnuvalarda hep son hamlede başarısızlığa uğruyor. Tüm turnuvada üstün form gösterip finalde anlaşılmaz bir şekilde kavruklaşıyor. Anımsarsanız Wimbledon finalinde bile rakibi Djokovic son sette havlu atmak üzere iken yaptığı basit hatalarla tekrar oyuna sokmuştu. Başlıca rakiplerinin hepsinin saf dışı kaldığı Cincy’yi de kazanamazsa “Amerika Açık” için sıkı bir özgüven bunalımına düşecektir.
 
Raonic zor geçebileceğini düşündüğüm Fognini karşısında çok kolay bir yengi aldı. 57 dakikada 61, 60 ! Dün yazdığım gibi İtalyan’ın kafasıyla zoru var. Geçen yıl yine burada Stepanek karşısında bilinçli olarak ayak-hatası yapıp yuhalanmıştı. Dün de son puanda ayak-hatası (!) yaparak maçı sonlandırdı.
 
Kadınlarda ise Sharapova yine (evet yine) gitmek üzere olan bir maçta galip geldi. Rumen Halep karşısında 36 ve 0-2 mağlupken maçı çevirdi ve kazandı. Kadındaki özgüvene ve sebata saygı duymamaya olanak yok. Şimdi rakibi Sırp Ivanovic. Anlaşılan yine bir Sharapova-Williams finaline doğru gidiyoruz.
 
Serena dün bir başka Sırp Jankovic’i 57 dakikada 61, 63 geçti. Bugün rakibi, galiba kafasını gerçekten düzeltmiş olan, THY (Wozniacki)! Artık sahada kafası kesik tavuklar gibi koşuşturmuyor! Geçtiğimiz hafta Serena’yı zorlamıştı. Kolay maç olmayacaktır. Zira kendisine güveni de geldi.

Hoşkalınız.