Kısacık yaşamda uykuda geçirilen saatlerin ziyan edildiğine inanan benim gibiler için ABD ya da Uzakdoğu’daki karşılaşmalar kıymetli dakikalar oluyor. Bu haftaki Indian Wells gibi.


Kadınlarda turnuvanın sürprizini Rus Kasatkina yaptı. En büyük favori Alman Kerber’i sert bir rüzgâr altında net bir skorla üstelik bir de halka takarak 60, 62 yenerek yarı-finalde Venus Williams’a rakip oldu. Venus Williams ise İspanyol Suarez-Navarro önünde rakibini hiç bir an oyuna sokmayarak 6-2, 6-3’lük rahat bir galibiyet aldı. 

Ardından rüzgâr dinmiş, stadyum bu hafta en dolu halini almıştı. Güzel bir maç izlememiz için tüm şartlar uygun hale gelmişti.  Türkiye sevdalısı olan Muhammed Lahyani hakemliğinde izledik Haşmetmeabları Federer ile Güney Koreli Hyeon Chung’un maçını. Biliyorsunuz  Avustralya’da Korelinin sakatlığı nedeniyle maç yarıda kalmıştı.

Kolay olmayacak bu maç Federer için diye tahmin yürütmüştüm. Öyle de oldu. Siz 7-5, 6-1’lik skora bakmayın. Maçın 1.5 saate yakın sürdüğünü göz önüne alırsanız puanların skorda gözüktüğü kadar kolay geçmediğini anlarsınız. Federer, oyununa alışık olmadığı dişlice rakipler önünde hele de iyice bir gününde değilse epey rahatsız oluyor. O dakik İsviçre saati teklemeye başlıyor. Ama öyle yetenekli ve tecrübeli ki rakibini çözmesi çok uzun bir süre almıyor. Burada da öyle oldu zaten.
İlk sette fırtına gibi 3-0 öne geçti. Sonra Chung baktı ki rakibiyle dişe diş oynayabiliyor, ürkekliği bıraktı. Özgüveni yerine geldi ve maçı eşitledi. 5-5’e kadar bu eşitlik sürdü. 

İşte burada her kritik anda ulaşabildiği gizli silahını çıkardı Federer. Vites yükseltti (7-5).

2. sette de 3-0 öne fırladı. Bir tekrar mı izleyeceğiz derken “show” başladı ve 6-1 bitti set.

Chung sadece oyundaki  topları erken alıp derin atmıyor. Yavaşlatılan sert zeminlerde top fazla sıçrar. Chung’da bilhassa 2. servisini uzun ve yüksek attığı için İsviçreli'yi epey rahatsız etti. Oyun içinde Federer’i epey bir süredir ilk kez sağdan sola koşuştururken izledik.
 
Koreli salt geriden oynuyor. Halbuki voleye daha sık gelmeli. Böyle olursa ilk 10 içerisine girmesi uzun sürmeyecektir. Üstelik o ilk 10 içerisinde konuk olmaktan öte bol misafir ağırlayacak bir ev sahibi olacaktır. Hem yeteneği hem kafa yapısı buna çok müsait.

Bugün -yani Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece- 22:00’de Querrey-Raonic ile başlıyor maçlar. 24:00’te ise Del Potro ile Alman Kohlschreiber karşılaşacak ki bu maçı izlemenizi öneririm. Akabinde kadın yarı-finalleri var. Cumartesi sabahı 05:00’te Venus Williams – Daria Kasatkina ve 07:00’de ise Halep – Osaka.

Tanrıya Şükür Cuma (Thank God its Friday) der Anglo-Saksonlar ağır geçen bir haftanın tatile kavuşmasına ramak kaldığı için. Aynen….

Hoşkalınız.