Dün tahmin ettiğim gibi Çekler basına verilen takımlarında değişiklik yaparak geçtiğimiz yılın başarılı ekibini bozmadılar ve Berdych/Stepanek iklisini sahaya sürdüler.

19 yıldır ülkesi için Davis Kupası oynadığından daha geçenlerde “mükemmellik ödülü” alan ve çiftlerde dünya 1.liğine kadar erişen Sırpların duayeni 37’lik  Nenad Zimonjic maç boyu kendini paraladı ama olmadı. Partner oldu…Dost oldu…Destek oldu…Antrenör oldu. Ama olmadı…Zira partneri Bozoljac oyununa konsantre değildi. Büyük puanlar peşindeydi. Çift maçlarında sabır ve dikkatin en üst seviyede olması lazım. Zira toplar neredeyse ışık hızında gelir. Küpeler, bilezikler, gözlük, bandanna. Bunlar bir spor sahasının gereksinimleri değil. Davis Kupasında final oynayan bir oyuncuya da bunu birisi söylemek zorunda!

Çekler tüm oyun boyunca disiplinli bir oyun sürdürdüler. Anlaşmış bir ikili de olduklarından sonuca ulaşmak pek te zor olmadı onlar için. Zimonjic/Bozoljac  işi riske etmeye başladılar ama rakiplerinin onlara uyup bozulacak bir halleri yoktu. İlk iki set böyle geçti.

Son set daha çekişmeli geçmeye adaydı. Öyle de başladı. 1-1 ve 2-2 oldu. Beraberlik sürdü. Seyircinin desteği gittikçe arttı. Sırp antrenör öyle bir ortalık yatıştırmaya kalktı ki daha da azgınlaştılar. Durum tie-break’e geldi. Çekler hiç soğukkanlılıklarını bozmadan buradan da 7-4 galip ayrıldılar ve ülkelerine 2-1’lik muazzam bir avantaj sağladılar.

Pazar günü önce Djokovic ile Berdych oynayacak. İstatistikleri baz olarak alacak olursak çok büyük bir olasılıkla Sırplar durumu 2-2 yapacak. Sonra iş son maça kalacak. Bu da Davis Kupasının en büyük özelliği.

35’lik Stepanek (Çek) ile 23’lük Lajovic (veya Bozoljac) (Sırp) sahaya çıkacak. Öncelikle Çek raket her iki Sırp’a karşı tecrübe olarak fevkalade bir avantaja sahip. Tenis kalitesi olarak ta üstünlüğü şüphe götürmez. %80 Stepanek ülkesine şampiyonluğu getirir. Bunu diyorum ama diğerlerinin gençliği ve çok büyük bir olasılıkla riske edecekleri oyununun tutması durumu değiştirebilecek mi acaba diye de sormadan edemiyorum!

Bu bile yeterli olmayacaktır. Çekler Davis Kupası şampiyonluğuna bir kez daha ulaşacaktır.

İyi yıllar tenis…Hoşcakalın.