Bir sporcunun 9 saat 14 dakika maç yapması ne demektir bilir misiniz? İnsan söylerken bile yoruluyor. Dünya 19 numarası, 25 yaşındaki Şilili tenisçi Cristian Garin iki maçta toplam başlığımızdaki süre kadar kortta kaldı. İlk turda Facundo Bagnis önünde beş set (4’39”), ikinci turda da bu kez İspanyol Martinez önünde de beş set (4’35”). Şimdi karşısına dünyanın en sempatik tenisçisi unvanını rakiplerine fark atarak alabilecek Gael Monfils geliyor. Monfils, Kazakistanlı Alexander Bublik’i sürklase ederek geçerken iki maçta kortta üç saatten az zaman geçirdi! Şilili toparlanabilirse aralarındaki maç da bir pehlivan tefrikası olabilir.

Kadınların ağır topları Barty ve Osaka epey kolay kazandı. Osaka eskiye nazaran epey olgunlaşmış, travmalarından uzaklaşmış bir görüntü verdi… Her iki tenisçinin sükûneti ve her puanı inanılmaz bir dinginlikle karşılamaları herkese örnek olmalı.

Kadınlarda bir seribaşı daha gitti. Bu kez İsviçreli Bencic veda etti. Rakibi Amanda Anisimova bu kez Osaka karşısına çıkacak. İzlenmesi önerilir.

Turnuva ana tablosunda yer alan Çinlilerden Wang Qiang (1.73 & 30) ABD’li Gauff’tan sonra bir başka zorlu rakibi (Alison Van Uytvanck) daha veda etmek zorunda bıraktı.

Adaşına göre hem yaşça (20) , hem boyca (1.83) epey farklı olan Xinyu Wang, sanki ona nazire yaptı. İlk turları geçtikten sonra şimdi rakibi Sabalenka. İşi zor.

Erkeklerde ise günün zayiatı Macar Hurkacz oldu…Veteran Mannarino üç sette seribaşı rakibini saf dışı bıraktı.

ABD’nin ümidi McDonald, Aslan Karatsev’in kurbanlarından. Rus tenisçi epey çekişmeli geçen maçtan muzaffer çıktı. Karatsev de kortta kısa süre kalmayı sevmeyen biri! İlk turdaki rakibiyle beş sette, beş saate yakın çekişirken şimdikinde dört set uğraştı (2’33”).

Benim favorim 18’lik İspanyol Alcaraz ise dişli bir geri-kort oyuncusu olan Dusan Lajovic’i sadece 8 oyun yitirerek, üç sette ve iki saatten az bir sürede aştı.

Djokovic’in yerine fikstüre dahil olan vatandaşı Kecmanovic ona nazire yaparcasına önce İtalyan Salvatore Caruso’yu sonra da Tommy Paul’u set vermeden yendi. Şimdi karşısında bir başka İtalyan Sonego var. Onu da geçebilir.

Bu arada sosyal medyadan hala ve hala Djokovic ile ilgili artık ayıba varan iletiler peydahlanıyor. Yahu sevin ya da nefret edin… Bu adamın dünyanın en iyi raketi olduğu gerçeğini örtemezsiniz. Bir hata yapmıştır ve cezasını fazlasıyla ödedi. Koskoca bir devlet, dünya şampiyonu bir ferde karşı nezaket kurallarıyla örtüşmeyen bir şekilde davranmıştır. Bu gerçeği de örtemeyiz. Yasaymış kuralmış falan diye kraldan fazla kralcı olmaya da hiç gerek yok. Yapılan bir hatayı fazlasıyla ödeyen bir insanı bir de sizin mahkum etmenize de hiç gerek yok. Komplo teorilerini ya da şeytanın avukatlığını bırakalım. Güzel bir iş yapmıyorsunuz.

Yarın için izlemenizi önereceğim maçlar (sabah 09:30’dan sonrakiler):

Kyrgios-Medvedev (11:00)
Kovinic-Raducanu (11:00)
Murray-Daniel (09:30)
Dimitrov-Paire (pm)

Güneşli günleriniz çok olsun!