Dünya 49 numarası Aljaz Bedene, 2015 yılında geçtiği Britanya vatandaşlığını bırakarak Slovenya adına mücadele etmeye döneceğini açıkladı. Ljubljana doğumlu olan Bedene 1 Ocak 2018'den itibaren Slovenya 1 numarası olarak dünya sıralamasında yer alacak.

Değişen Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) kuralları gereği Büyük Britanya'yı Davis Kupası ve 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda temsil edemeyecek olan Bedene, "kendisi için çok şey ifade eden bu iki turnuvayı" kaçırmak istemediğini ifade etti.

9 yıldır Britanya'da ikamet eden Bedene'nin kararıyla ilgili açıklama yapan Lawn Tennis Association (LTA), "ITF'in temsil kriterleri konusunda gerçekçiydik ve Aljaz'ın Büyük Britanya adına Davis Kupası'nda mücadele etme mücadelesini sonuna kadar destekledik. Aljaz'ın Davis Kupası ve Olimpiyatlarla ilgili uluslararası hedeflerini gerçekleştirme dileğine saygı duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Andy Murray'nin ardından Britanya 2 numarası olan Bedene'nin kararı olumsuz tepkilere de yol açtı.

Dünya 133 numarası Dan Evans LTA'in Bedene'ye Davis Kupası'nda mücadele etmesi için verdiği desteği "umutsuz" olarak nitelendirirken, "[Bedene'nin] kendisini Britanyalı olarak hissettiğini düşünmüyorum. Onu severim, sözlerim ona karşı değil. Ancak bir oyuncunun başka bir ülke için oynamasını aklım almıyor." diye konuştu.

Bedene'nin kararını BBC Radyo 5 için değerlendiren eski Britanya Davis Kupası kaptanı David Lloyd ise "Davis Kupası ve Olimpiyatlar'da mücadele etmek istediği için onu suçlayamam. Ancak LTA'in ona verdiği destek ve Britanya vatandaşı olma şansından sonra tekrar Slovenya vatandaşlığına dönmesini doğru bulmuyorum." diye konuştu.

Yavuz Yavuz / Tenisdunyasi.net