Dünya 1 numarası Djokovic yarı finalde antrenman yapar da Medvedev yapmaz mı! Medvedev’in Komşu Çocuğuyla yarı final oynadı. Şimdiye kadar izlediklerimiz arasında nadir zevk veren maçlardan biriydi. Yunan Tanrılarını andıran Tsitsipas, Rus rakibine diş geçiremedi. Üç sette ve iki saati biraz aşkın bir sürede Avustralya’ya veda etti.


Medvedev çok ilginç bir karakter. Eğer maçlarda ilerideyse, yetişebileceği ama yetişirken de zorlanacağını algıladığı toplara koşmuyor bile. Öyle bir karşılaşma oldu ki üçüncü setin başlarında yorumcu duruma yakışan bir espri yaptı : “Eğer bu bir boks maçı, ben de Tsitsipas’ın antrenörü olsaydım sporcumu sakınmak için havlu atmıştım!”

Gerçekten, Rus raket üçüncü setin ortalarına kadar rakibinden fersah fersah üstündü. Öyle toplar çıkardı ki maçı doğal olarak tarafgirane izleyen Yunan Kolonisi bile adamı candan alkışladı. İlk iki set 70 dakikada bitiverdi (6-4, 6-2).

Üçüncü setle birlikte Yunan Kolonisi başta, çoğu izleyici, bir önceki Nadal maçında olduğu gibi, Tsitsipas’ın maçı çevireceğini bekledi. 2-2’de bu beklentileri biraz olsun serpildiyse de kök veremedi. Tsitsipas 2-2’de ilk kez rakibini kırdı (3-2). Burada da güzel bir nükte peydahlandı : “Medvedev insanmış!” Ama Rus çok çabuk toparlandı ve 3.seti de 7-5 alarak finalde Djokovic’in rakibi oldu.

Yarın Cumartesi 11:30’da kadınlar finali var : Japon Osaka ve ABD’li Brady arasında.

“Görmemişin oğlu olmuş” diye başlayan bir özdeyiş vardır! ABD’de Brady üzerinde koparılan hezeyan da aynen yukarıda özdeyişi anımsatıyor. ABD’nin tenis dünyasına hükmettiği yıllarda onun kaynağını kolejler oluştururdu. Yanlış yatırımlarla bu kaynağı yok etmişlerdi. Brady 40 yıl sonra bir grand-slam finaline çıkabilen ilk kolej oyuncusu oldu. UCLA üniversitenin şampiyon kadrosunun oyuncusu. Kadının karantina süresince otel odasında TV’den neler izlediğine, ne denli içten biri olup diğer oyuncular gibi rol yapamadığına dair onca şişirme gırla. İnsanın tiksineceği geliyor. Balon üzerine balon. Umut simit!

Halbuki Osaka formasyonunda bir şampiyonun karşısında en ufak bir şansı olduğuna inanmıyorum. Yeter ki bir sakatlık olmasın. Osaka 3 kez Grand Slam finali oynamış. Üçünü de kazanmış. Üstelik rakiplerinin hepsi de şampiyon raketler : Serena, Kvitova, Azarenka. Brady’ye iyi şanslar diliyorum. Buna ihtiyacı olacak !

Kadınlar finalinin ardından da karışıklar finali (Stosur/Ebden – Krejcikova/Ram). Krejcikova partneri Siniakova ile birlikte çift kadınlar finalinde de vardı. Mertens/Sabalenka çiftine kaybettiler.

Hoşkalınız.