Bu sene TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ta final oynayan Petra Martic ve Marketa Vondrousova, dün de Roland Garros çeyrek final maçında karşı karşıya geldi. Dolayısıyla bu maçın anlamı bizim için daha farklı oldu . İki tenisçi bu sene önce Avustralya Açık’ta daha sonra İstanbul Cup’ta karşılaşmış ve iki maçı da Petra Martic kazanmıştı. Bu sefer sonuç farklı oldu, rakibini iki sette yenen Vondrousova yarı finale yükseldi. 


Petra Martic bu sene özellikle Charleston ile beraber performansını arttırmış, İstanbul’da kariyerinin ilk şampiyonluğunu kazandıktan sonra Madrid’de de ilk turda Muguruza, ikinci turda ise Kerber’i yenmiş çeyrek finalde kendisini aynı Avustralya Açık’ta olduğu gibi Sloane Stephens durdurmuştu. Sonuç olarak Martic, Roland Garros’a istim üstünde ve formda olarak geldi. Toprak kortta mücadeleci bir oyuncu olan Hırvat raket özellikle tempo kazandığı zaman çok etkili oluyor. Marketa Vondrousova ise yeni nesil tenisçiler arasında en yetenekli ve donanımlı olan oyunculardan birisi. 19 yaşındaki Çekyalı raket bu sene tam anlamıyla patlama yaptı. Budapeşte ve İstanbul Cup’ta final oynayan, Indian Wells’te Kasatkina, Ostapenko ve Halep gibi oyuncuları yenen; Roma ve Miami’de çeyrek final oynayan Vondrousova bu şekilde sezonun ilk dönemini çok iyi geçirmiş oldu. 

VONDROUSOVA KOMPLE BİR OYUNCU
İki tenisçi arasında Roland Garros’taki çeyrek final maçı da TEB BNP Paribas İstanbul Cup’taki görüntüye benzer bir şekilde gerçekleşti. Vondrousova maçın içerisinde tüm vuruşları alternatifli olarak rahatlıkla yapabilen, en önemlisi en zor vuruşları çok kolay gösterebilen yetenekte bir tenisçi. Dolayısıyla tam anlamıyla komple bir oyuncu ile karşı karşıyayız. Çeyrek final maçına aynı İstanbul Cup’ta final maçında olduğu etkili ve domine başlayan Vondrousuva ilk seti 7-6 aldı. Ancak daha ilk setin ortalarından itibaren yavaş yavaş direksiyonu Martic’e verip, rallileri onun yönetimine bırakınca özellikle ikinci sette ciddi sorunlar yaşadı. Hırvat raketin file önünde yaptığı 1-2 hata ise Vondrousova’ya çok yardımcı oldu, 5-2 öndeyken 5-5’e gelen ikinci seti 7-5 almayı başaran  Çekyalı oyuncu yarı finale yükseldi. Vondrousova’nın önemli fundamental avantajı ile maçın genelinde oyunları yönlendiren taraf olması gerekiyor, yapısı gereği genç raket “yönlendirilen taraf “ olmaya çok müsait değil. İstanbul Cup'ta da ilk seti almasına rağmen ona şampiyonluğu kaybettiren stratejik hata bu olmuştu. 


Küçük bir not da TEB BNP Paribas İstanbul Cup için… Bu turnuva ATP & WTA takvimlerinde yeralan, Türkiye’de düzenlenen global anlamda en önemli ve prestjili sayılı spor organizasyonlarından birisi. Paris’te gördüğümüz gibi İstanbul Cup finalistleri Roland Garros’ta çeyrek final oynuyor. Roland Garros’ta herkesin hayranlıkla seyrettiği Roger Federer’in son kazandığı toprak turnuvası TEB BNP Paribas İstanbul Cup. Sadece bu iki örnek bile İstanbul Cup’ın ne kadar önemli, desteklenmesi ve yükseltilmesi gereken bir tunuva olduğunu ispatlıyor. Dolayısıyla kamu ve özel sektör ayrımı yapmadan herkesin elele vererek bu yönde düşünmesi gerekiyor. 

Geçen hafta Sabalenka – Anisimova maçında Court 1’de aynı tribünde oturduğumuz Anisimova’nın ekibi ile set arasında sohbet etme fırsatı buldum. Turnuva öncesinde fiziksel anlamda bazı sıkıntılar yaşadıklarını ama bunun dışında en az çeyrek final beklediklerini söylemişlerdi. Bugüne kadar ki sonuçlar ekibin beklentilerini karşıladı. Çok keyifli bir Halep-Anisimova maçı izleyeceğiz. Rus asıllı Amerikalı oyuncu buradan çıkabilirse ufukta bir Vondrousova-Anisimova yeni jenerasyon Roland Garros finali mümkün.