PARİS
Novak Djokovic önceki gün Hubert Hurkacz’ı üç sette yendiği maçın sonrasındaki basın toplantısında rakibinin hakkını verirken aslında tüm genç oyuncuların gelecekte çok farklı konumda olacaklarını belirtti. Djokovic “ Hurkacz gelecekte ismini çok fazla duyacağınız bir oyuncu, bu maç bir ölçü değil, bugün biraz da Chatrier heyecanına yenildi. Bana arkadan gelen genç oyuncuları soracak olursanız size 15 sene önce ile bugünkü durumun çok farklı olduğunu söyleyebilirim. Tsitsipas’a, Zverev’e ve daha birçok genç oyuncuya bakacak olursanız, beraberlerinde önemli sayıda profesyonel bir ekiple hareket ettiklerini görebilirsiniz. Dolayısıyla daha 20-22 yaşında her konuda ne yapmaları gerektiğini çok iyi biliyorlar. Bunun da çok önemli bir fark olduğuna inanıyorum. Turnuvada genel görünüm de Djokoviç’in düşüncelerini doğrular nitelikte ilerliyor. Yeni jenerasyon tenisçiler, oyunları ile bazı aşamaları çok daha rahat geçebileceklerini ve ilerki dönemde turda daha fazla söz sahibi olabileceklerini gösteriyorlar. 

PAUL ÜÇÜNCÜ SETİ ALSAYDI
Roland Garros’ta ilk tur maçlarının sonunda erkeklerde Federer, Djokoviç ve Nadal yollarına devam ediyorlar,  çok fazla zorlanmadan ikinci tura geçtiler. Zaten bu üçlüden ikisinin finalde olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu grubu en fazla zorlayacak olan oyuncu Dominic Thiem. Avusturyalı oyuncu dün Tommy Paul karşısında setler 1-1 iken üçüncü sette tie breakte 5-1 geriye düşmesine rağmen tie break'i 7-5 aldı ve daha sonra dördüncü seti de 6-2 alarak 3-1 lik skorla ikinci tura geçmeyi başardı. Ancak maçın kırılma anları üçüncü setteki tie break'in 7, 8 ve 9. puanları oldu. Maçın genel yapısına ve gidişatına baktığımızda eğer Tommy Paul üçünü seti alsaydı, Thiem’i büyük ihtimalle turnuva dışında görecektik. 

Alexander Zverev John Milman karşısında çok zorlandığı, ilk seti aldıktan sonra 2-2’ye gelen maçı biraz da Millman’ın beşinci setin son iki oyunundaki performansının da yardımı ile kazandı ve ikinci tura yükseldi. Ancak devamlı olarak belirttiğim gibi Zverev’’in özellikle zihin yapısı beş setlik majör turnuvalar için yeterli değil. Millman, beşinci sette oyunlarda 3-4 gerideyken 40-0 önde olduğu oyunda arka arkaya beş puan  kaybetti ve skor bu şekilde 3-5 Zverev lehine geldikten sonra Zverev’in servis attığı oyunda da puan alamayarak seti ve maçı kaybetti. Millman’ın bu final performansı farklı olsa aynı Thiem gibi Zverev’i de turnuva dışında görebilirdik. Alman oyuncu ikinci hafta için mutlaka daha fazlasını yapmak zorunda. 

Del Potro sert Şilili Nicolas Jarry karşısında kötü oynadığı ilk seti kaybettikten sonra son 3 sette kusursuza yakın bir oyun sergileyerek ikinci tura kalmayı başardı. Monte Carlo Masters şampiyonu Fognini vatandaşı Seppi önünde rahat bir oyunla setlerde 2-0’ı yakaladıktan sonra yine kendine özgü bir rehavet içerisine girince Seppi 2-1’i yakaladı ama dördüncü sette tekrar ilk setteki performasına dönüş yapan Fognini herhangi bir sürprize izin vermedi. 

Günün ilginç maçlarından birisi ise 40 yaşındaki İvo Karloviç ile 37 yaşındaki Feliciano Lopez arasında oynandı. 2 tie breakli 3 saatten fazla süren maçı dört sette 3-1 ile kazanan Karloviç oldu. Fransız tenisçilerin olduğu karşılaşmalar bir futbol maçını aratmıyor. Dün Fransız Jeremy Chardy ile Kyle Edmund arasında başlayan maç 2-2 lik setlerle bugüne kaldı ve final seti bugün oynandı, toplam 4 saat süren maçı seyircinin çok yoğun desteğine rağmen son sette özellikle son 3 oyunda daha az hata yapan Kyle Edmund kazandı. 

İlk 25 içinde yer alan önemli yeni jenerasyon tenisçilerden Tsitsipas, Karen Kachanov, Borna Coric, Alex De Minaur yollarına devam ederken, Denis Shapovalov ve Daniil Medvedev ilk turda turnuvaya veda ettiler. 

KADINLARDA ADAY BOLLUĞU
Roland Garros’ta kadınlarda tablo her zaman olduğu gibi daha dinamik ve süprizlere açık bir durumda bulunuyor. Sürpriz olarak nitelendirilecek sonuç belki henüz çok fazla yok ama 2.turla beraber çok farklı ve şaşırtıcı sonuçlar görebiliriz. İlk gün Kerber’in elenmesi en büyük sürpriz oldu, ayrıca Caroline Wozniacki ve dün de Anett Kontaveit erken veda etti ancak bu isimlerin dışında muhtemel favoriler ve önemli isimler yola devam ediyor. 


İlk turda fazla dikkat çeken detayı genelde favoriler tenisçilerdeki gerginlik; örneğin son iki majör şampiyonu olarak Naomi Osaka ve son Roland Garros şampiyonu olarak Simona Halep belirli bir gerginlik ve tedirginlik içinde maçlarına çıktılar, o kadar ki Osaka, Schmiedlova karşısında ilk seti 6-0 kaybedip, ikinci sette de rakibinin iki kez maç için servis atmasına imkan verdi. Halep ise Tomljanovic karşısında rahat geçen ilk setten sonra  ikinci seti kaybetti. Gerek Osaka gerekse Halep son sette sonuca gittiler ve ikisi de maçlarını 2-1'le kazandı. Genel anlamda çekingen yapısı nedeniyle basın toplantılardan çok hoşlanmayan Osaka’nın basın toplantısı açık ara basının en fazla ilgi gösterdiği toplantı oldu. İçeri ilk girdiğimizde acaba Japon basınından dolayı mı bu kadar kalabalık diye düşündük ama Japon gazeteci sayısı azınlıktaydı. Japon tenisçi kesinlikle ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Halep ise basın toplantısında turnuvaya ilk defa şampiyon olarak gelmenin kendisinde farklı bir gerginlik yarattığını belirtti. Ancak ilerleyen turlarda finale yaklaşıkça kendisini daha iyi hissedeceğini ve gerginliğin kaybolup normal akışına geri döneceğini söyledi.

OSTAPENKO YİNE İLK TURDA ELENDİ
Serena Williams da dünün gergin oyuncularındandı, Vitalia Diatchenko karşısında ilk seti kaybeden Serena ikinci setten itibaren rakibinin özellikle servis kontrolünü tamamen kaybetmesi ile sonraki setleri çok rahat bir şekilde kazandı, Diatchenko son iki sette sadece iki oyun alabildi. Günün hayal kırıklığı ise Jelena Ostapenko oldu. 2017’nin şampiyonu geçen yıl olduğu gibi bu sene de ikinci turu göremedi. Ostapenko’ya 2017’de şampiyonluğu kazandıran oyununun arızalı ve sıkıntılı taraflarını gideremediğini hatta aksine bu arızalı parçaların daha fazla problem çıkarmaya başladığını görüyoruz. Sonuçta iki sene öncesinin şampiyonunun aynı majör turnuvada ikinci kez üst üste ilk turda elenmesi kendisinin üzerinde çok fazla düşünmesi gereken bir tablo. Ostapenko dışında bir başka negatif tarafta dikkat çeken isim ise Caroline Wozniacki. Danimarkalı tenisçi 2018 Avustralya Açık’ı kazandıktan sonra oyuna olan konsantresinin bir kısmını kaybetti. Bu sene de Roland Garros’a ilk turda veda etti. 


Kadınlarda çok fazla profilde ve yapıda oyuncu bulunuyor. Özellikle ilk 15 sırada yeralan oyuncuların herhangi biri yarı final ve final için ön plana çıkıyor. Tabii ki ağırlığı olan isimler var ancak bugün Osaka ve Halep’in maçlarında gördüğümüz üzere üst tarafta yaşanacak bir sürpriz sonuç tabloyu komple değiştirebilir. Dolayısıyla Roland Garros’ta bu sene kadınlarda çok fazla şampiyon adayı olduğunu söyleyebiliriz. 

Hava şartları ve yağmur bugün bazı aksama ve duraklamalara yol açtı, örneğin Halep ve Osaka’nın maçlarına iki kez yağmur arası verildi. Yarın da havanın benzer bir şekilde devam etmesi bekleniyor. Ancak maçlarda çok uzun süreli duraklamaların ve iptallerin yaşanacağı tahmin edilmiyor.