Roland Garros kadınlar yarı final karşılaşmalarında heyecan verici maçlar izledik. İlk maçta Garbine Muguruza ve Simona Halep ikinci maçta ise geçen senenin Amerika Açık finalistleri “sıkı dostlar “ Sloane Stephens ve Madison Keys karşılaştı. Bu eşleşmelerde; Muguruza’nın formu ve özellikle Sharapova önündeki performansı, Halep’in de ilk grand slam şampiyonluğunu hedeflemesinin getirdiği yüksek motivasyon, özellikle bu maçı ilginç ve sonucu merak edilen bir konuma getirdi.
 
Muguruza, turun en agresif oynayan tenisçilerden biri ve oyununu oturttuğu zaman karşısında durmak pek mümkün olmuyor. Bu şekilde çeyrek finalde Sharapova’yı sadece üç oyun vererek sürklase etti. Ancak Muguruza’nın en önemli sıkıntısı bu kusursuz fırtınanın ne zaman çıkacağını bizlere göstermemesi. İspanyol raket bir majörde şampiyon olduktan sonra arkadan gelen iki turnuvada ilk turlarda isimsiz raketlere elenebiliyor. 24 yaşındaki oyuncunun artık daha istikrarlı bir performans göstermesi gerekiyor. Yarıfinalde de ilk sette Muguruza yine “durdu “ ve ilk set 6-1‘le Romen rakete gitti. İkinci sette oyununu toparlayan İspanyol raket seti kazanmak için önemli fırsatlar yakaladı ama Halep kritik puanları daha iyi oynadı. Genel anlamda Halep iyi bir baseline savunması yaparak ve bu savunma oyununu özellikle çizgilere gönderdiği zor vuruşlarla çeşitlendirerek Muguruza’ya gerekli mesajları fazlasıyla verdi. Bu şekilde baskılanan, fileye gelmesi ve istediği gibi agresif oynaması kısıtlanan İspanyol raketin etkinliği azaldı. Buna rağmen en azından maçı üçüncü sete götürecek fırsatlar eline geldi ama Halep bu dönüşe izin vermedi. 


Günün ikinci maçında 6-4 biten iki setin sonunda kazanan taraf Stephens oldu. Skor yakın bir mücadele olduğu izlenimini uyandırsa da Stephens ikinci setin son bölümü hariç genellikle istediğini alarak maçı bitirdi. 2017 Amerika Açık Şampiyonu çok farklı özellikleri olan bir oyuncu. İyi bir savunma oyunu ama aynı zamanda mükemmel bir oyun sezgisi, oyunun yönünü her an rahatlıkla değiştirebilen hücum gücü... Ayrıca Amerikalı oyuncu turdaki oyun zekası en yüksek oyuncularından biri, mental olgunluk olarak da iyi bir seviyede... Madison Keys karşısında da hep bir adım öndeydi ve 6-4, 6-2'lik setlerle kariyerinin ikinci grand slam finaline yükseldi. 

Önümüzde merakla beklediğimiz bir final maçı var. Kırılgan ama ritmini bulduğunda durdurulması zor Simona Halep; yetenekli ve zeki Sloane Stephens. Halep artık kendini en iyi hissettiği turnuva olan Roland Garros’ta tamamen şampiyonluğa odaklandı ama finalde işi kolay olmayacak. Beklenmedik erken kırılmalar olmazsa üç sete uzaması muhtemel, zevkli bir final bizi bekliyor.