Herşeyden önce Williams kardeşlere büyük saygı duymak gerekiyor, onlar ne de olsa tenis tarihini değiştiren kadınlar. Kadınlar tenisi bugünlerde oynanan yapısal formata 90’lı yılların ortalarından itibaren evrilmeye başladı ve bu değişimin en önemli yapıtaşları Williams kardeşler oldu. Etkili servisler, güçlü vuruşlar, atletik yapılar… Bambaşka bir kadın tenisçi modeli… Çoklu silahlara sahip farklı bir tenis tarzı. Yıllar boyu çoğu otorite Williams kardeşlere büyük haksızlık yaptı, onların başarılarının merkezine güçlerini oturttular. Ancak özellikle Serena’nın daha sonraki yıllarda defalarca göstermiş olduğu gibi onlar pek çok silahı ve kozu olan güçlü oyunculardı. Bugünlerde halen daha çok Serena ağırlıklı olmak üzere aynı tenisi oynamaya devam ediyorlar. 

Simona Halep de nasıl bir oyuncu ile karşı karşıya olduğunu bildiği için ilk iki turdaki oyunundan çok farklı bir seviyede maça başladı. Venüs’ün de bu performansa eşlik etmesi ile müthiş tempolu bir ilk set izledik. İki tenisçi de 125-130 km.lik winnerlarla çizgilerin tozunu aldı. Ancak yaşının ve fizik yapısının da etkisi ile Venüs artık bu seviyelerde çok fazla kalamıyor. Bu anlamda özellikle setin ikinci yarısında daha fazla hata yapmaya başlayan Amerikalı tenisçi karşısında set başlangıcındaki oyun standardını koruyan Halep seti aldı. İkinci sette de benzer bir tablo vardı, Venüs Williams servis kırıp yeniden maçın için girme fırsatı yakalasa da devamlılığı sağlayamayınca, ikinci seti ve maçı kazanan Simona Halep oldu. 
  
Rumen oyuncu yıllar içerisinde sürekli oyununun üzerine koyarak en sonunda dünya 1 numarasına kadar yükseldi. Maçların içinde belirli dönemlerde çıktığı ve çok az rakibinin karşılık verebildiği yüksek seviye oyun onun en önemli alametifarikasıydı. Venüs Williams karşısında ise Halep’in oyununda bazı farklılıklar gördük. Öncelikle Rumen oyuncunun bu yüksek seviye tenisinin maç içerisindeki süresi uzadı ve performans dalgalanmaları azaldı. İkinci olarak Halep artık daha iyi servis atıyor ve oyun içinde sıkıntı yaşadığı dönemlerde etkili servislerinin desteğini alıyor. Bu gelişimini devam ettirmesi durumunda özellikle Serena’nın kariyer vedasından sonra Rumen tenisçinin majör turnuva şampiyonluklarını hızlı bir şekilde arttırması beklenebilir. İstatistik olarak Venüs Williams veya Justine Henin, Halep’in hedefleyeceği oyuncular olmalı. 


Simona’nın karşısında dördüncü turda Serena Williams olacak. Serena, Venüs’e oranla tenis performansı halen törpülenmemiş ve çok daha kompakt bir oyuncu. Halen çok üst düzeyde tenis oynayabiliyor. Amerikalı oyuncu 36 yaşına rağmen sağlıklı olduğu sürece katıldığı her turnuvanın doğal favorisi konumunda. Halep’in bu maçta iyi servislere ve uzun ralli kalitesine fazlasıyla ihtiyacı olacak. Ayrıca mümkün olduğu kadar basit hatalardan kaçınması gerekiyor. Basit hatalar Halep’in oyun tarzında hem onu özellikle mental açıdan bozan hem de rakibin işini kolaylaştıran bir faktör. Karşınızda Serena varsa tabii ki bunun bedeli daha ağır olacaktır. 

Bu maçı kazanması durumunda Halep’in şampiyonluk yolu açılacak özellikle bu sabah Kerber’in elenmesi bu anlamda Rumen oyuncunun işini daha da kolaylaştıracaktır.