Şangay Masters finalinde rakibi Borna Coric’i 6-3 ve 6-4’lük setlerle yenen Novak Djokoviç bu şekilde hafta boyunca hiç set vermeden şampiyon oldu. Bundan 6 ay önce Djokoviç’e bugünkü tablo anlatılsa herhalde kendisi de buna inanmazdı. Sırp tenisçi mayıs ayında ekibi ile beraber “ Acaba sağlıklı olarak Wimbledon’da oynayabilecek miyim “ tartışmalarını yaparken bugün Wimbledon, Amerika Açık, Cincinnati ve Şangay Masters şampiyonu olarak karşımızda duruyor, bu performans gerçekten inanılmaz. Bu durumda eğer sağlıklı olabilirse, 2019 yılının Sırp tenisçi için üç grand slam ve altı Masters şampiyonluğu kazandığı 2015 yılının bir tekrarı olabilme ihtimali de yüksek olacak.

Daha önce Federer ve Nadal’da gördüğümüz üzere bu tarz büyük ve kazanma alışkanlığı olan oyuncuların tenise verdikleri uzun aralardan sonra tekrar zirveye ortak olma arzularının onları çok olumlu etkilediği bir gerçek, Djokoviç şu anda o periyodu yaşıyor. 2018 yılının ilk 5 ayındaki yorgun ve negatif görüntüsünün tenis otoriteleri kadar öncelikle kendi aklında bazı soru işaretleri oluşturduğu kesindi; “ Eskisi gibi oynayabilecek miyim, tekrar zirveye geri dönebilecek miyim” sorularının cevaplarını o günlerde vermek çok kolay değildi. Ancak haziran ile beraber tekrar yapabileceğini gördükten sonra gerisi geldi. Kort dışında bu aralar Djokoviç kadar eğlenen başka bir tenisçi de pek yok; hayran kitlesi ile sürekli beraber olan, selfie çektiren, dans eden, yoga yapan, şarkı söyleyen Sırp tenisçi geri dönüşünün tadını çıkarıyor.

CORIC'İN DEĞİŞİMİ

Haftanın bir başka dikkat çeken oyuncusu 21 yaşındaki Borna Coric ise giderek başka bir oyuncuya dönüşüyor. Zaman zaman istikrarsız sonuçlar alsa da Hırvat tenisçideki değişim dikkat çekici . Turdaki ilk yıllarında savunmayı ön plana çıkaran, disiplinli ve sert bir oyuncu olan Coric, sertliği ve gücü ile beraber savunma hücum geçişlerinde çok daha esnek ve pozitif bir yapıda oynamaya başladı. Hırvat oyuncu artık çok daha etkili ve çeşitli hücum stratejileri uygulayabiliyor.

Özellikle Federer karşısında bunun en güzel örneklerini veren Hırvat tenisçi servisini de arkasına alarak Federer’i sindirdi ve en önemlisi hiç geri adım atmadı, İsviçreli tenisçi böylece geri dönüş alanı bulana kadar maç sona erdi. Bu anlamda bu galibiyet Coric için çok değerli.

Kortun her alanını kullanan, güçlü servisleri ve enerjisi ile Coric yıl sonu itibariyle ilk 10 sıranın da kapısını çalıyor. Hırvat tenisçi 2019’dan itibaren Londra’daki sezon sonu finallerinin düzenli müdavimi olabilir.