WTA takvimi içinde İstanbul’da bütün hafta devam eden TEB BNP Paribas Tennis Championships İstanbul final maçları ile sona erdi. Tatil günü ve havanın güzel olmasının da etkisiyle maçlar dolu tribünler önünde oynandı. Festival havasındaki ortamlar tenise gerçekten çok yakışıyor. Pemra ve İpek’e bu anlamda yazık oldu, iki tenisçimiz de maçlarını hafta içi soğuk ve yağmurlu bir havada, boş tribünler önünde oynamak zorunda kaldılar. 

İlk olarak oynanan çiftler finalinde Marie Bouzkova – Sara Sorribes Tormo ikilisi şampiyonluğa ulaştı. Tekler finalinde iki Rus tenisçi Anastasia Potapova ve Veronika Kudermetova karşı karşıya geldi. Dünya 29 numarası Kudermetova rakibine oranla bir üst segmentin oyuncusu, Rus tenisçinin özellikle çiftlerde Wimbledon, Indian Wells gibi büyük başarıları bulunuyor. Dünya 93 numarası Potapova ise ilk 100 içinde yeni yer almaya başlayan bir oyuncu, bu anlamda Kudermetova maçın olağan favorisi konumundaydı.  

İki tenisçinin bu haftaki performansı aslında finalde her şeyin olabileceğinin de bir göstergesiydi. Örneğin yarı finalde Kudermetova geçen senenin şampiyonu Cirstea’yi elerken, Potapova ise Putintseva gibi 2 Roland Garros ve 1 Amerika Açık çeyrek finali görmüş bir oyuncuyu turnuva dışında bıraktı. Dengede başlayan final maçında ilk setin ortalarından itibaren Potapova’ya kaymaya başladı. Backhand kanadında çok hata yapan, servisleri hiç çalışmayan Kudermetova geri çizgi savunması ile ayakta kalmaya çalıştı ama Potapova özellikle kort içine girebildiği zaman çok etkili olabilen bir tenisçi, bu fırsatları daha çok bulmaya başlayan Potapova ilk seti 6-3 ile kazandı. 2.sette ise tamamen Potapova’ya giden maçta hemen hemen her istediğini yapan Rus oyuncu seti de 6-1 ve maçı da 2-0 kazanarak kariyerinin ilk şampiyonluğuna ulaştı. Maçın genelinde özellikle servis ve backhand tarafında korkunç bir istatistik üreten Kudermetova’nın bugün herhalde unutmak isteyeceği bir gün olarak kayda geçecektir. Zaten Rus oyuncu maç sonu konuşmasında da özellikle bu vurguyu yaptı. Potapova ise tabii ki çok mutlu, kupa seremonisinin ardından seyirciler ve çocuklarla bütünleşip köpeği ile beraber uzun süre şampiyonluğun tadını çıkardı. 

 İPEK ÖZ'ÜN YÜKSELİŞİ
Maçtan sonra İpek Öz ile Mert Ertunga’nın antrenmanına uğradım. İpek, tenisimizin yeni yıldızı olma yolunda hızla ilerliyor. Yakın zamanda ilk 200 içine girecek olan İpek’in yolu açık görünüyor. Böyle yazıyorum ama tabii ki bunu rasyonelize edecek pek çok veri var elimizde. Oldukça geniş bir vuruş ve oyun varyasyonuna sahip olan İpek tam all-court oyuncusu. Bu özelliği onu önlem alınması zor bir rakip haline getiriyor. Mert Ertunga’nın koçluğunda ciddi bir değişim ve gelişim gösteren İpek için artık grand slam zamanları yaklaşıyor. Sayısal hedef koymak çok doğru olmasa da ilk 100’de yeni bir kadın tenisçimizin olmasının hayali bile kulağa harika geliyor…