Melbourne’da final maçları sonucunda benzer profile sahip iki şampiyon ortaya çıktı, Ashleigh Barty ve Rafael Nadal. Ashleigh Barty Avustralya’da ailesi, dostları, tenisi, sevdiği kitap ve filmlerden oluşturduğu kalesinde Aborjin kökenlerine sarılarak kendine bir dünya yarattı. Aynı şekilde Rafael Nadal da Mallorca’da İspanyol gelenekleri ile benzer bir kalenin içinde yaşıyor. İki şampiyon da kendi yarattıkları dünyaların içinde hayatın olumsuzluklarından minimum dozda etkilenerek harika üretimler yapmaya devam ediyorlar. Tek problem kalenin içinde bir sorun olduğu zaman ortaya çıkıyor. Rafael Nadal’ın kariyerinin en kötü hatta tenisi bırakmayı düşündüğü dönemin aile içi sorunların yaşandığı zamanlar olmasına şaşmamak gerek.

Erkekler finalinde karşımızda iki savaşçı vardı. Daha altı ay önce ancak koltuk değnekleri ile yürüyebilen bir oyuncunun beş buçuk saatlik bir final maçı sonucunda şampiyon olabilmesi ancak isminin Rafael Nadal olması ile mümkün. Önce iyi bir insan olmak ve sonrasında her şeyi bunun üzerine inşa etmenin çok güzel bir örneği olan İspanyol oyuncu, aynı zamanda yeni nesil için de harika bir rol model. Daniil Medvedev de savaşarak yoktan var ettiği kariyerinde kendi yaş grubundaki herkesi geride bırakmanın keyfini yaşıyor.

Finale gelince… Medvedev’in yolu aslında basitti, kendi servislerine tutunup, özellikle ilk servisleri oyuna sokarak zaten belirgin bir servis avantajı olmayan Nadal’ın servis oyunlarında mükemmel geri çizgi savunması ile fırsat kollayacaktı. Bu plan ilk iki sette işledi. Ancak ikinci setin ortalarından itibaren bozulan ilk servis bir türlü düzelmeyince maç Nadal’ın en istediği formata yani sert rallilere dönüştü. Daha cesur ve agresif oynayan Nadal setleri 2-2’ye getirip maçı final setine taşıdığında Medvedev tabii ki sadece Nadal ile değil, 28 grand slam finalinin ağırlığı ve tecrübesi ile de savaşması gerektiğinin farkındaydı. İnsanüstü bir final seti oynayan iki oyuncu, belki de tenis tarihinin en kült maçlarından birine imza attı. Şampiyonluk puanı kazanıldığında Nadal 21 majör şampiyonluğuyla artık Federer ve Djokovic’in önündeydi. Tenise olağanüstü bir özsaygı ile bağlı olan İspanyol tenisçi kesinlikle sadece bu dönemin değil, yüzyılın en önemli sporcularından birisidir.

Medvedev ise üçüncü set ve sonrasında ona finali kazandıracak, hem de çift haneli sayıda, yeterli fırsatı yakaladı. Ancak gereksiz kısa top denemeleri ve yanlış tercihlerle bunları değerlendiremedi. Bunun dışında Rus tenisçinin özellikle üçüncü setle beraber tamamen savunma bazlı pasif bir oyuna dönerek sahneyi tamamen Nadal’a bırakması da çok büyük bir hataydı, agresif taktiğe devam etmesi gerekiyordu. Medvedev’in antrenörü Gilles Servara ile beraber yapacağı analizler ışığında gelecek için bugünden çıkaracağı çok önemli dersler olacağını düşünüyorum. Aslında Rus oyuncunun bugünkü oyunu Tsitsipas veya Zverev için yeterli olabilirdi ancak Rafael Nadal başka bir seviyede bulunuyor.

Renkli kadınlar finali
Kadınlarda ise şenlik havasında bir final maçı oynandı. Avustralya tenis yönetiminin, Ashleigh Barty’nin olası şampiyonluğu için neredeyse Avustralya’nın hayatta olan tüm tenis ikonlarını davet ettiği kadınlar finali bu anlamda çok duygusal bir ortamda başladı. Ashleigh Barty’nin turun en komple oyuncularından biri olmasının zorluğunun üzerine bir de tribün baskısının ekleneceğini bilen Danielle Collins “en iyi savunma hücumdur“ taktiği ile karşılaşmaya başladı. Bu stratejiyi en üst düzeyde icra eden Amerikalı oyuncu, ilk seti kaybetse de ikinci setin başından itibaren üstünlüğü ele geçirdi. Hata yapmaktan korkmayarak kort içine giren, sert ve riskli vuruşları ile oyunu domine ederek Barty’i sindiren Collins 5-1’i yakaladı. Tam final setine gidiyoruz derken tenisin mental tarafının ön plana çıktığı bir bölüm geldi. Collins’in kaptırdığı bir servis oyunu ile başlayan reaksiyon 6-6 ve tie break ile son buldu. Tie-break’i kazanan Ashleigh Barty bu şekilde üçüncü Grand Slam şampiyonluğunu kazandı. Bu şampiyonluğu ülkesinde kazanmış olması da onu şimdiden bir milli kahraman haline getirmiş oldu.

Kadınlar tenisinde artık servisin önemi Ashleigh Barty ile çok daha iyi anlaşılır hale geldi. Etkili servis, her kapıyı açan bir anahtar olduğu gibi oyuncuların da sahada güçlerini ekonomik kullanmalarını sağlıyor. Her zaman en iyi vuruşlarınızı yapamayabiliyorsunuz işte özellikle böyle zamanlarda servis taşıyıcı bir kolon olabiliyor. Final maçında ikinci sette oyun 6-5 ve 15-30 Collins lehineyken arka arkaya 3 etkili servisle skoru 6-6’ya getirip tie-break'e taşıyan Barty bu şekilde şampiyonluğun kapısını açmış oldu. Sadece bu örnek bile tüm yeteneklerine rağmen Iga Swiatek gibi oyuncuların neden servislerini geliştirmeleri gerektiğini yeterince anlatıyor.

Finalist Danielle Collins’i de ayrıca tebrik etmek gerekiyor çünkü o da büyük bir savaşçı. Çok fazla renk vermediği surat ifadesinden aslında yaşama dair çok şey okuyabiliyorsunuz. Hayatın içinde çok farklı problemlerle mücadele ederek bir şekilde en üst düzeyde kalabilmenin yolunu bulabilmesi çok kıymetli. Amerikalı oyuncu aslında finalde Ashleigh Barty için de çözümü bulmuştu, uyguladığı taktik bunun en büyük göstergesiydi. Eğer işler yolunda gitse hayatının en büyük şampiyonluğunu kazanmış olacaktı. Ancak hayallerin peşinde yapılan doğru denemeler gelecekte mutlaka arzulanan hayalleri kendine çeker. Geleceğin Grand Slam şampiyonu olarak Collins’e biraz da bu gözle bakmak lazım.