Mischa Zverev’in isminin çeyrek finallerin oynandığı bu günlerde başlıkta ne işi var diye merak ediyorsanız hemen söyleyeyim. Kendisi Avustralya Açık’ta şu ana kadar verilen en yüksek para cezasına çarptırılan tenisçi. İlk turda Hyeon Chung’a karşı 6-2 4-1 geride iken maçtan çekildiği için “kötü ilk tur performansı” göstermiş sayıldı ve $45,000 ceza aldı. Zaten ilk tur para ödülü $47,000. Yani neredeyse tüm parası cezaya gidecek. İyi de “kötü performans” için ceza vermek ne demek?

Bu sene yeni konulan bir kural var. Birçok oyuncu geçmişte sakat veya hasta olup ilk tur maçlarını çıkaramayacaklarını bilmelerine rağmen korta çıkıyorlardı. Zira korta çıkmadan önce çekilirlerse para ödülünün tamamından oluyorlardı. Onların yerine oynayan “lucky loser” oyuncular faydalanıyorlardı. Paradan olmamak için oyuncular çekilmeyi göze almıyorlardı ve birçok büyük turnuvada ilk turlarda maçlarını yarıda bıraktıkları için tonla tamamlanmayan maçlar oluyordu. Tenisseverlerde bilet paralarının karşılığını alamıyorlardı.

Bunu önlemek adına uygulamaya konulan bu yeni kurala göre, sakat oyuncular korta çıkmadan çekilirlerse ilk tur para ödülünün hala yarısını almaya hakları var. Diğer yarısı yerlerine giren “lucky loser”lara veriliyor. Kural sadece bununla da kalmıyor. Eğer tenisçiler sakat veya hasta olmalarına rağmen yine de oynamaya kalkarlarsa ve ilk tur maçlarını bitiremezlerse, hatta gerekli eforu göstermeden kaybederlerse, bir nevi sporun ve rekabetin özüne ihanet etmiş sayılıyorlar ve kötü performanstan ceza alıyorlar. İşte Mischa’nın aldığı ceza bu. Bir hayli de ağır bir miktar gördüğünüz gibi.

İyi de akla sorular gelmiyor değil. Bu kural ileride sorun yaratmaya çok müsait. Ya bir oyuncu maça sağlam çıkar ama ilk sette birden fenalaşıp hastalanıp maçı bırakırsa? Kim karar verecek onun dürüst bir hastalık yaşadığına ve aslında bu maçtan evvel hasta olduğunu bilip gizlemediğine? Aynı şekilde tenisçiye maç esnasında bir sakatlık nüksederse ve performansı bir hayli düşerse, ama turnuva hakemleri sakatlığını bilerek korta çıktığına kanaat getirirlerse yanlışlıkla ne olacak? Oyuncu bunun aksini nasıl ispat edecek? Genel olarak iyi niyetle konmuş ama her an sorun yaratma potansiyeli olan bir kural.

Avustralya Açık’ta ilk turlarda sadece Zverev sahadan çekildi. Son senelerde çok ender görülen bir rakam. Üç tanesi hariç 2007’den beri her Majör turnuvada birçok oyuncu ilk turda çekildiler. 2015 Amerika Açık’ta mesela tam 12 oyuncu ilk tur maçlarını yarıda bıraktılar. Yani en azından şunu biliyoruz, şu ana kadar yeni kural ise yaramış durumda. Bekleyip göreceğiz önümüzdeki aylarda sorun olup olmayacağını.