Wimbledon'da turnuva ilerledi ve normal olarak her gün oynanan maç sayısı azalmaya başladı.  O yüzden televizyon karşısında rahatça herkesin izleyebildiği ve hakkında bol bol yorum duyduğu 1-2 maça fazla değinmeye gerek yok.  Angelique Kerber’in Maria Şarapova’yı, Nick Kyrgios’unda Rafael Nadal’ı yenerek günün sürprizlerini yaptıklarını, Roger Federer’in yüksek forumuna devam ederek geçen sene US Open’da kaybettiği Tommy Robredo’yu çok rahat yendiğini kısaca hatırlatalım. Ve üstünde çok ama çok az durulan, ama bir o kadar da teniste hayatı önem taşıyan bir vuruşa geçelim: İkinci servis!

 

Antrenörlük yıllarımda diğer bir antrenör ile konuşuyordum.  Bir gün takımıma ikinci servis çalıştırırken, yanıma gelmiş ve bana ilginç gelen ama sonraki senelerde ne kadar doğru olduğunu fark etiğim bir söz de bulunmuştu: “İkinci servisin ne kadar sa oyunculuğun da o kadardır” demişti.  Doğru yaptığımı, kendisinin de antreman da ikinci servise hep ayrı bir zaman ayırdığını ve bir çok çeşitli drill ile oyuncularına baskı altında ikinci servis attırdığını anlatmıştı.  Açıkçası ben onun kadar vakit ayırmıyordum. Ama anlattıklarını sonradan ben de uygulamaya koymuştum ve faydalarını burada anlatmam için sayfalarca yazmam gerekir.

  

Şimdi bakalım ikinci servisi kim iyi beceriyor erkeklerde. Şu anda geriye kalan çeyrek finalistlerden üç tanesi Wimbledon’da en iyi ikinci servis puanı kazanma yüzdesi sıralmasında ilk sekizdeler, ve sıralamadaki diğer beş oyuncu elendiler. İlk 20’de ilk turda elenen sadece üç oyuncu var. Bir numaradaki Tatsuma İto’nun yüzdesi bunlarda biri. Ama bir maç üzerinden baz alınan bir yüzdeye ne kadar güvenilir ki? Kaldı ki kazananların daha yüksek ikinci servis kazanma yüzdesi olduğu sıralamadaki sadece bir maç oynayanların azlığından belli. İto’nun yüzdesini sadece bir maça dayalı olduğu için çıkarırsak, iki, üç ve dört numaralarda sırası ile Federer, bugün elenen Feliciano Lopez, ve Raonic’i görüyoruz. Yedi numarada ise % 62 ile Stan Wawrinka var. Kadınlarda ise yine bir maç üzerinden baz alınmış Kristyna Plişkova’yı saymazsak, iki ve üç numaralarda % 63 oran ile Simona Halep ve Petra Kvitova var.


Ayrıca bir-iki istatistik daha ekleyelim: Lopez bugün Wawrinka’ya yenilene kadar 6 tie-break alıp sadece bir tie-break kaybetmişti. Federer ise zaten ATP’nin en iyi tiebreak kazanma yüzdesine sahip.  Tiebreak’lerde servisin ne kadar mühim olduğunu hatırlatmamıza gerek yok.  


Bugüne tekrar dönersek, işte buyrun inanılması zor bir rakam: Federer ilk iki sette Robredo’ya karşı ikinci servise kaldığı puanlardan sadece bir tanesini kaybetti. Ayrıca ikinci servis hatası ile çift hataların yapıldığını göz önüne alırsak, şu anda tabloda kalanlardan Dimitrov’un ve ace sıralamasında lider olan Kyrgios’un maç başına 4’un altında, maç başına 25 civarı ace atan Çiliç’in maç başına üçün altında, ve diğerlerinin maç başına ikinin altında çift hata yaptıklarını görüyoruz.

 

Yani genç ve yetişen tenisçilerimize bir tavsiye: Diğer vuruşlarınızı ne kadar çalışıyorsanız, ikinci servisinize de o kadar önem verin.