Bugün olanları anlatabilmek için dosya açmak lazım. Ne şekilde yazarsak yazalım, büyük ihtimalle bazı oyuncuları ihmal etmiş olacağız. Herkesin büyük ihtimalle gördüğü Rafael Nadal – Lukas Rosol maçı hakkında sadece ufak bir yorum: Şampiyonların önemli noktalarda nasıl “vites” yükselttiklerini görmek isteyenler, bu maçın tekrarını seyretsinler.

Bugün neler oldu?  Yaklaşık 13:45’ten 16:15’e kadar olanları özet bir şekilde gözden geçirelim.  “Lucky Loser” olarak turnuvaya giren Simone Bolelli, 17 no’lu kortta Kohlschreiber’i beşinci sette 7-5 yenerken, 18 no’lu kortta Zarina Diyas ve 15 numaralı seri başı Carla Suarez-Navarro ilk seti 14-12 skorlu bir tie-break ile bitirdiler.  Diyas sekiz, Suarez-Navarro üç tane set puanı kaçırdı. Nihayet Diyas dokuzuncuyu alana kadar…  Derken 2 no’lu kortta Richard Gasquet – Nick Kyrgios ve 12 no’lu korta Gaël Monfils - Jiri Vesely maçları beşinci setlere uzadılar. Monfils ise iki set geriden skoru eşitlemesine rağmen son seti kaybetti.  Biraz sonrasında yine 18 no’lu kortta Diyas – Suarez-Navarro maçı son sete uzadı.  Hemen sonrasında 2 no’u kortta Kyrgios Gasquet’yi dramatik bir şekilde yendi.  Evet bu dışarıdaki kortlarda olanlardı. Aynı anda Merkez Kort’ta Rafael Nadal, Lukas Rosol’a karşı iki set geri düşmemek için set puanı kurtarmak zorunda kalmıştı.  

İşte bir paragrafa kısaltarak ancak böyle sığdırabilirdik o iki buçuk saatlik zaman zarfında olanları.  Bir de bu zaman zarfı dışında yer alan ve çekişmeli olan Wawrinka-Yen Hsun Lu, Madison Keys-Klara Koukalova maçları var.  Wimbledon tenisseverleri bugün doyurdu diyebiliriz.

Her maçı ele alamayacağımız için, sadece bir maçın detaylarına inelim: Gasquet-Kyrgios maçı.  Dokuz maç puanının beşincisinde ilginç bir durum yaşandı.  Kyrgios’un ikinci servisine Gasquet müthiş bir return vurdu ama çizgi hakemi dışarıda dedi. Kyrgios hawk-eye isteğinde bulundu.  Hawk-eye topun içeride olduğunu gösterdi ve tekrar servis atma hakkı kazandı. Halbuki hakem doğru şekilde içerideki topa hiçbir şey dememiş olsa Gasquet puanı ve maçı kazanacak, ya da hawk-eye evveli zaman olsa yine maçı kazanacak iken bir anda puan tekrar oynandı ve Kyrgios puanı kazandı.  Diğer bir ilginç olay ise maçın son 11 puanını arka arkaya Kyrgios’un kazanması oldu.  Bir nevi Gasquet son kaçırdığı maç puanından sonra hiç puan alamadan maçı kaybetti. Karşılaşmanın, Gasquet'nin kariyerinde iki set öndeyken yitirdiği yedinci slam mücadelesi olduğunu da belirtelim. 


Maçtan sonra Gasquet, 19 yaşındaki rakibi hakkında çok güzel sözler sarf etti.  “Canavar” gibi servislerinin olduğunu ve çok “yüklü” toplar vurduğunu söyledi.  19 yasında olduğunu hatırlatarak kendisine “tenisin geleceği” yakıştırmasını yaptı.  Hatta Fransız medyasının mütemadiyen Gasquet’nin eksikliğini sormalarına ve uzun süren sırt sakatlığını hatırlatmalarına rağmen, yenilginin onlarla alakası olmadığını vurguladı.  Üçüncü ve dörcüncü setlerde Avusturalyalının kendisini sürklase ettiğini ve sadece son sette oyunu eşitleyebildiğini söyledi. Tekrar tekrar beşinci maç puanındaki hakem şanssızlığını söyledi ama onun bile bir bahane olamayacağını söyledi.  Kyrgios’a devamlı övgüler yağdırdı.  

Bununla da kalmadı, kendisine Kyrgios’un ne kadar ileri gidebileceğini soran Avusturalya’lı bir medya mensubuna ilk 5’e girme potansiyeli olup Slam kazanabileceğini söyledi ve öğüt verdi: “Ama Avusturalya basını olarak sizlerin ona baskı kurmamanız ve rahat bırakmanız lazım, gerekli yetenek var onda, merak etmeyin” diye sözlerini bitirdi. En son olarak bununla kalmayıp Twitter’dan kendisine iyi şanslar diledi ve tebrik etti.  Kyrgios ise Gasquet’ye cevabında onunla aynı kortta olmaktan onur duyduğunu ve çok klas biri olduğunu belirterek, Fransız tenisçiye güzel sözleri için teşekkür etti.  

İşte Wimbledon, işte tenisin ve sporun güzelliği, işte centilmen şampiyonlar.