Wimbledon genç erkekler çiftler kategorisinde Ergi Kırkın ve partneri Youssef Hossam, Alejandro Davidovich Fokina /Alexei Popyrin tandemine karşı zorlu bir maç sonunda 3-6, 6-1, 7-5 üstünlük sağlayıp çeyrek final vizesini aldı.


İlk seti bir kez servis kırdırıp kaybeden Ergi ve Youssef, ikinci setin başlarında rakiplerinin servislerini bu sefer ilk kırınca maçın çehresi değişti. Hemen iyi tempo yakalayan Ergi ve Youssef, arka arkaya oyunları sıralayıp seti 6-1 aldılar. Ergi başta biraz bocaladıklarını ama sonra düzeldiklerini vurguladı: “Partnerim ile ilk oynayışımız. Geçen hafta oynayacaktık Roehamtpon’da ama ben oraya gidememiştim vizemin geç çıkması yüzünden. İlk maçımızda başta birbirimize alışamamıştık ama sonradan iyi oynamıştık. Bugün de benzer bir durum oldu. Birinci seti kaybettik ama ikinci set servis kırınca bir anda forma girdik. Korta çıkarken aslında rakiplerimizin ikisini de tanıyorduk. Hatta Popyrin ile belki on kez falan beraber oynadım. Orangle Bowl’da finale çıkmıştık beraber. Birbirimizin her hareketini artık tanıyorduk. İyi servis atıyordu ama bu maçta çok hata yaptı.”


Son sette ise büyük çekişme yaşandı. Daha çok servis kırma şansını yakalayan Fokina/Popyrin çiftiydi. Ergi son setin çoğu oyununda zor anlar geçirdiklerinin farkındaydı. “Son sette 4-4’e kadar bir sürü servis kırma puanı kurtardık. 15-40, 30-40’dan oyunlar çevirdik, onlar ise servislerini rahat alıyordu. Ancak bir türlü kıramayınca ilerleyen oyunlarda gerildiler. Bekledik ne zaman hata yapacaklar diye. 5-5’de iyi servis atamadılar, daha da strese girdiler ve kırdık. 6-5’te ben servis attım. 30-40 geriye düştük ama orada iyi bir puan oynadım, geriden hata yapmadım ve kazandık. Maç puanı çok komik oldu. Geriden normal hızda ikisinin ortasına top attım. İkisi de hareket etmeyince birden direkt puan oldu. İlginç bir maç puanı oldu ama kazandık böylece” şeklinde olanları özetledi.


Genç erkeklerde Grand Slam turnuvalarında çeyrek finale çıkan ilk Türk olmanın ayrıcalığını ise hissettiği belliydi. Gülerek “çok mutluyum ve umuyorum ki ileride teklerde de çeyrek final göreceğim. Ama çiftlerde de başlangıç olarak çeyreğe kalmak önemli.” Bu sene ilk kez Slam turnuvalarına giren Ergi beklentilerinin arasında bu şekilde bir yükselişin var olduğunu vurguladı: “Yılın ilk yarısında belki beklemiyordum ama ikinci yarısında kesin bekliyordum. Avustralya’da oynadığım ilk slam'i tecrübe olarak gördüm. Ondan sonra Roland Garros’ta daha iyi oynamak istiyordum ama olmadı. Burada daha iyi oynadım ve çiftlerde çeyrek finaldeyiz. Umarım yarın yarı finale çıkmayı da başaracağız.”


Ergi ve Youssef’in çeyrek final rakipleri turnuvanın 1 numaralı seribaşı Kanadalı çift Felix Auger-Aliassime ile Denis Shapovalov. Ergi geçmişte bir turnuvada, bugünkü rakiplerinden Popyrin ile ortaklık kurduğu bir çiftler maçında, Shapovalov ve gençlerde 1 numaraya yükselmiş Macar oyuncu Mate Valkusz çiftine karşı raket sallayıp galip gelmesini bilmişti. Kendisine ve partnerine güveniyor. “İki Kanadalı da çok iyi tekler oyuncuları ama bugün veya dünkü gibi oynarsak şansımızın olduğunu düşünüyorum. Tabii ki tüm maç iyi oynamamız gerekecek” derken 1 numaralı seribaşı çiftine karşı oynayacak olmanın baskısını hissetmediği kesinlikle belliydi.


Ergi ve Youssef’in maçı Cuma günü 12. Kortta üçüncü maç olacak. Maçların başlama saati TSİ 13:00.