Kağıt üstünde günün en ilginç maçlarından birinde iki Kanadalı oyuncu, açık ara en zayıf zeminleri olan toprakta karşı karşıya geldi. Bir tarafta ATP ilk 100’un en genç (19 yaş) ismi olan, son 12 ayda hızla yükselip kendini gündeme sokan, 43 numaradaki Denis Shapovalov, diğer tarafta tepeyi birkaç senedir ciddi zorlayan, ancak her sene türlü sakatlıklarla uğraşarak bir türlü hedefe ulaşamayan, 2016 Wimbledon ve 2017 İstanbul Open finalisti, 24 numara Milos Raonic.

İlk oyuna 3 ace ile başlayan Raonic’in hemen ardından Shapovalov’da servislerini konuşturarak Raonic’i return’lerde hataya zorlamasını bildi. Yani beklenildiği gibi, maçın daha hemen başında servis kırmanın anahtar faktör olacağı belli oldu. Mesela 2-2’de senenin en göz kamaştıran return’lerinden biri ile direkt puan alan Shapovalov 15-40 öne geçip iki break puanı elde etmesine rağmen, Raonic 4 müthiş servis ile oyunu kazanmasını bildi.

Kısacası, birinin servis kırabilmesi için sanki olağanüstü bir şey olması gerekiyordu.
Yedinci oyunda bu gerçekleşti.

30-30’da voleye gelen Raonic’i harika bir backhand passing shot ile geçen Denis servis kırma puanı elde etti. O puanda, maçın o anına kadar %92 ilk servis yüzdesi ile oynayan Milos bu sefer ikinci servise kaldı. Arkasından da genç rakibinin return’u yerde çok kötü sekınce Milos topu neredeyse tamamen ıskaladı ve Shapovalov maçın ilk servis kırmasını gerçekleştirdi. Bu da onun ilk seti 6-4 almasına yetti.

İlk setin ilginç bir istatistiği rakibinin servisinde Shapovalov’un topu oyuna sadece 12 defa sokabilmesi ama bu puanlarının 10 tanesini kazanması oldu. Bu 10 puandan en önemlisi tabii ki 3-3, 30-40’da vurduğu ve yerde sekip Raonic’i hataya zorlayan backhand return idi. Diğer önemli olan unsur ise ralilere kalan puanlarda (ki fazla değildi bu rakam iki oyuncunun da güçlü servisleri olduğundan) Shapovalov’un net üstünlüğü olmasıydı. Milos ilk sette servis kırma puanı bile elde edememişti.

İkinci sette de aynı düzen devam etti. 2-2 oyununda, yine Raonic 15-40 geri düştü. Tıpkı ilk setin beşinci oyununda olduğu gibi, cebinden dört tane roket hızında servis çıkardı ve maçta kalmasını bildi.

Ve yine tıpkı ilk sette olduğu gibi, iki oyun sonra Shapovalov servis kırarak 4-3 öne geçti. Nihayet 5-4’te maç için servis atan Shapovalov, her ne kadar ikinci puanda maçın ilk çift hatasını yaparak 0-30 geri düşse bile, soğukkanlı kalarak sonraki üç puanı aldı. Maç puanında da forehand ile paralel direkt puan kazanan Denis zafere ulaştı. İki setin benzerliği böylece skora da yansıdı: 6-4 6-4.

Bugüne kadar toprak kortta kariyerinin en iyi turnuvasını çıkarıyor olan Kanadalı genç raket çeyrek finalde yine kariyerinin en formda günlerinde olan Kyle Edmund ile karşılaşacak.