Uzun bir süredir karşınızda yoktum. Biraz tatil, çeşitli rahatsızlıklar derken zaman bir kuş gibi uçup gitti. 

Ekonomik durum, sosyal ortamların gerginliği derken medyanın da içine girdiği sıkıntı malum. Bu durumdan doğal olarak 'Tenis Dünyası' dergisini de soyutlayamayız. Reklamsız yaşanamıyor günümüz dünyasında. Bu doğrultuda da dergimizin aylık yayınına son verip daha seyrek baskılarla gündemde kalmayı seçmesi doğal. Halbuki 100. sayıyı bulan son dergideki yazımda belirttiğim gibi ülkemizde tenis ile ilgili her on kişiden biri (bırakın reklam vermeyi) abone olsaydı bu dergi normalden sapmazdı. Şimdi bana soruyorlar “yahu neden ara verilecek?” diye. Kuş elden uçtuktan sonra hayıflanmak neye yarar! Üstelik yazı işlerinden “Aman ağabey ne olur yazılarınızda fincancı katırlarını ürkütmeyelim?” tür ricalar da içine girilen durumun vahametini açıklıyor. 

Avrupa Tenis Birliği’nin son ilettiği dergisinden aldığım bazı ilginçliklerle kapatalım yılımızı. 

Djokovic ile Halep ITF tarafından yılın şampiyonları olarak ilan edildi. Çekyalı Krejikova ile Siniakova yılın kadın çift takımı, ABD’li Sock ile partneri Bryan Kardeşlerden Mick ise yılın erkek takımı oldular. Biliyorsunuz Bryan Kardeşler Bob’un sakatlığı dolayısıyla ayrılmak zorunda kalmışlar ve Mick te bunun üzerine Jack Sock ile birleşmişti. Başarılı da oldular gördüğünüz gibi. Ama yeni yılda Bryan Kardeşleri yine bir arada göreceğiz. Gençlerde ise bu ödüle Fransız Clara Burel ile Taipei’li Tseng Chun Hsin layık oldular.
Djoovic, Nadal ve Federer üçlüsü  7. kez yılı ilk üç arasında bitirdiler. Üstelik yılın içinde her biri bir kez birinci sırayı aldı.
İlk 50 içinde en fazla oyuncusu olan ülke 6 raketle Fransa. Tistsipas yılı ilk 20 içinde bitiren ilk Yunanlı oldu. 
ATP’nin yıl sonu finallerinin Londra’dan sonraki adayları açıklandı. 2021’den 2025’e kadar sürecek dönemin adayları arasında tabi ki yine Londra var. Diğerleri de Manchester, Torino ve Singapur. 

Kadın tenisinin efsanelerinden ama bizim toplumumuz tarafından daha çok bir erkek tenisçinin (Andy Murray) kadın koçu olarak bilinen Amelie Mauresmo kendisine yapılan Fransa Davis Kupası koçluğunu reddedip vatandaşı Pouille’in koçluğunu üstlendi. Davis kupası koçu ise profesyonel kariyerini  yeni bırakan Grosjean oldu. Ama Grosjean’ın işi çok zor. Zira Davis Kupası'nın tüm karakterini rezil eden yeni pespaye uygulamalar sonunda tüm Fransız raketler ulusal takımlarda yer almayacaklarını ifade ettiler. Bir diğer Fransız yıldız Tsonga ise koçluğuna İspanya Davis Kupası Kaptanı olan Roland Garros şampiyonu bir başka efsane Sergei Bruguera’yı getirdi.  Sergei bir ara Türk tenisine çağ atlatmak için getirilip kendinden başka kimseye yararı görülmeyen bezirgân Luis Bruguera’nın oğlu.


En büyük sürprizi ise hepimizin tanıdığı Bulgar Dimitrov yaptı… Koçu olarak Andre Agassi’yi atadı.

Angelique Kerber ekibine koç olarak bir zamanlar TED Spor Kulübü'nün de takımında da yer almış 2003 Avustralya Finalisti Rainer Schuettler’i getirdi. Victoria Azarenka ise bir başka efsane koçla birleşti. Belçikalı Wim Fisstte kariyerinde daha önceleri vatandaşı Clijsters ve sonraları Halep, Kerber ve Konta ile çalışmıştı. Bu yıl müthiş bir çıkış yakalayan bir diğer Belçikalı Elise Mertens ise dünyanın en saygın koçlarından Avustralyalı David Taylor ile anlaştı. Taylor’un kartoteksinde kimler yok ki! Hingis, İvanovic, Stosur, Keys, Naomi Osaka ve Ostapenko.

2013 Wimbledon’unun sürpriz şampiyonu Fransız Bartoli ise koçluk kariyerine ilk adımı vatandaşı Wargnier ile atıyor.
2018'de raketlerini asarak en azından oyunculuk kariyerlerine veda edenler arasında çok tanıdık var. Agnieszka Radwanska, “ayı” lakaplı entellektüel Rus efsane Max Mirnyi, vatandaşı Youzhny, sürprizlerin adamı Alman Florian Mayer, bir ara yine TED’in oyuncusu olacakken Roland Garros’ta oynama hakkını elde edince gelemeyen Lüksemburglu beyefendi tenisçi Gilles Müller ve kararını yılın son günlerinde veren Fransız Julien Benneteau. Alman Tommy Haas ise yıllar önce bıraktığını açıklayıp geri dönmüştü. Şimdi yine bıraktığını söylüyor!

Tenisin ağır işçisi İspanyol David Ferrer 2019 yılında birkaç seçme turnuva oynayıp ardından veda edeceğini açıkladı. Rus Lucie Safarova ise Ocak ayındaki Avustralya ile paydos ediyor.

Yazıma noktayı koymadan önceki bir yıl sonu dileğimi tekrarlamak istiyorum:

“Ben çok zor günler geçiren toplumumuzun hala sağduyusunun olduğuna inanıyorum. Eminim bir yerlerde onu itinayla saklamışlardır. Yeni yılda onu sakladıkları yerden çıkarsınlar, öpüp koklasınlar ve onun kıymetini iyi bilsinler. Yaşam hepimize en büyük armağandır. Onu ne denli değerlendireceğiniz ise kendi tasarrufumuzdur. Tanrı güldüğünüz günleri sizlere aratmasın. Hoş ve esen kalınız”.

Ey yeni yıl! Bir ricam da senden... Eğer iyilikler getirmeyeceksen yeter ki sevdiklerimizi götürme!