“Toprağın Kralı” Rafael Nadal için bugün Cumhuriyet Gazetesi fevkalâde bir başlık atmıştı : “Yağmur Adam”!  Ne kadar doğru. Gerçekten bu adam kötü giden mücadelelerde her yağmurdan sonra durumu toparlıyor ve şimşek hızıyla maçı bitiriyor. Neden mi? 
- Zemin ağırlaşıyor.
- Fiziği her türlü şartı karşılayabilecek durumda. Kafa yapısını da toparlayabiliyor.
- Ağır sahada forehand’i adeta bazuka etkisi yapıyor.
- Toprakta kayabilmek en önemli silahlardan biridir. Ağır zeminde rakipler daha az kayabiliyorlar. Ona pek farketmiyor zira dengesiyle süratini en iyi ayarlayan tenisci.
Bugünkü maçlara gelirsek…Bana daha ilginç gelen Nadal ile Del Potro’yu spor sevdalısı olup tanımayan pek yoktur kanısındayım. Ya da bilenler bilmeyenlere anlatsın! Onun için sadece ilginç birkaç anekdot yansıtacağım.


Daha önce 14 kez karşılaşmışlar. Nadal 9-5 ileride. Toprakta iki kez mücadele etmişler…Nadal rakibini ikisinde de geçmiş.
Del Potro ATP sıralamasında hiç birinciliğe ulaşamadı. Ancak zirveye ulaşamayan raketler arasında birincileri en fazla yenen raket. Birincilerle 20 kez oynamış. Onları 9 kez yenip, 11 kez yenilmiş.
Arjantin’in Tandil kentinden geliyor. Lakaplarından biri “Tandil’in Kulesi”! Ama dostları arasında “Delpo”.
2014-2016 yılları arasında üç kez bileğinden ameliyat oldu ve tenisi bırakma noktasına geldi.
Delpo’nun koçu yok. Nadal’ın ki ise eski şampiyonlardan Carlos Moya.
Nadal’ın maç esnasında bileklerini sardırmasının nedeni ellerine kolundan ter akmaması için.
Delpo 2005’te Roland Garros jünyor finaline kaldı. Finalde yenilerek ikinci oldu. Kimdi rakibi biliyor musunuz? Andy Murray.
Delpo kazansa da kaybetse de  ATP sıralamasında 4. sıraya çıkacak. 
Schwartzman ise Pazartesi günü sıralamalar açıklanınca 11. sırada olacak. 2015 yılında İstanbul’da Federer’e yenildiğinde 63. olan bir raket için fevkalade bir gelişim.
“Maç onun için iyi benim için kötü gidiyordu. Yağmurun yağdığı iyi oldu. Toparlanabildim ve roller değişti”. Bu beyanat anlayacağınız gibi Schwartzman maçından sonra Nadal’ın.


Avusturyalı Domink Thiem ile İtalyan Marco Cecchinato arasında oynanacak diğer yarı-finale gelirsek :
Aralarındaki mücadelelerde durum 1-1. Ama bu maçlar ATP seviyesine gelmeden olmuş. ATP seviyesinde ilk kez karşılaşıyorlar.
Şimdilerde 72. olan Cecchinato 19 yıldır yarı-finale çıkabilen en düşük sıradaki tenisçi. 
Cecchi kazanırsa ilk 20’ye girecek.
Geçen haftadan önce hiçbir büyük turnuvada bir ana-tablo maçı kazanamamıştı.
İlginç bir karakter yapısı var. Moralini hiçbir şey bozamıyor! 

İyi izlenceler…Hoşkalınız.