WILLIAMS vs LI
Herkes maçın nasıl gideceğini değil de dünden sonra Serena Williams’ın durumunu merak ediyordu. Maç başlayınca gördük ki pek bir fark yok. Sanki kadın bir çöküntü içerisinde. Çinli raket ise (daha önceki yazılarımda ifade etmiş olduğum gibi Carlos Rodrigues ile çalışmaya başladığından bu yana uygulamaya başladığı) servis-vole oyununu daha da arttırarak rakibinin üzerine gelmeye başladı. Son derece disiplinli ve soğukkanlı bir yapısı olan Çinli’nin bu oyunu da tutunca zaten bir nevi çöküntü yaşayan Williams basit hata oranını çoğalttı. Li Na ilk seti 6-2 gibi kolay sayılabilecek bir skorla aldı.

İkinci setin ilk oyunu ABD’linin servisi ve büyük bir çekişme ile başladı. Serena 2-3 kez voleye geldi. Hepsinde Çinli onu geçti çünkü bitirici voleyi her sefer rakibinin yakın olduğu köşeye attı. O da zaten cin gibi…Koştu yetişti ve passing-shot’u attı. Bu oyunun en memnun edici yanı Serena’dan ilk kez bir hırs çığlığı duymamız oldu.  12 dakikaya yakın süren ilk oyunun sonunda ilk servisi tuttu. İkinci oyunda tenis güzelleşti. Serena ilk kez rakibinin oyununu biraz onun basit-hatalarıyla kırabildi: 2-0. Sonra ilk servisleri tutmaya başladı (3-0), ama hemen akabinde yine transa girdi ve Çinli de tabi fırsatı kaçırmadı (3-3). Setin bundan sonrası karşılıklı hatalara ve biraz daha istikrarlı bir Serena’ya tanık oldu. 6-3 Serena Williams.

Üçüncü sette roller artık tamamiyle değişmişti. Hataları yapan Çinli, bunlardan faydalanan da ABD’li : 4-0. Çöküntü gösteren artık Na Li  idi. Ve perde! 6-0. Bu kadın, %50 performansla iki başlıca rakibini yenerek şampiyon olabiliyorsa konuşulacak bir şey yoktur. 

Evet WTA’ya artık güle güle diyoruz. Bu turnuvaya yapılan yatırıma ve WTA’ya giden paralara karşı olanlar olduğu gibi ülkenin müthiş bir reklamı olduğunu ileri sürenler de var. Umarız bunların eğrisi doğrusu tartışılır, iyice analiz edilir ve geleceğe nasıl bir yatırım yapılacağı planlı ve programlı bir şekilde saptanır. Yoksa bir on sene sonra hala ilk 100 içerisinde niye bir raketimizin olmadığını tartışıyor oluruz. Güle güle hanımlar…