KVITOVA vs LI

Çift maçlarını TV den izlemek ile canlı izlemek arasında muazzam bir fark vardır. Canlısı ne kadar zevkli ise yayın o derece sıkıcıdır. Beklenildiği gibi önce iki Çinli (esasen biri Çin diğeri Taipei) raket rakiplerini yendiler (7-6 ve 6-2). Sonra da sahaya tekler için yarı-final mücadelesi verecek Çinli Na Li ile Çek rakibi Kvitova çıktı.  Ancak Kvitova ile Li arasındaki rekabet iki misli sıkıcıydı. Hani insanın daha maç 3-0 iken ayağa kalkıp “uyanın” diye seslenesi geliyordu. Sadece basit hatalar mı gırla gitti. Hayır. İki tenisci 4 game süresince 7 adet çift hata yaptılar ! İlk doğru dürüst ralli sekizinci oyun içerisinde oldu dersem ne demek istediğim anlaşılır herhalde. Hakemin sürekli “lütfen oturunuz” uyarısı yapmasının altında başka bir neden aramaya gerek yok. Tam bir saatte ilk set 6-4 Çinli lehine bitti.

İkinci sette Li Na biraz daha düzelerek süreklilik arzetti. Diğeri de aynı hatalarda devam edince maç 6-4 ve 6-2’lik setlerle sona erdi. Esneye esneye bir hal olduk. Allahtan diğer kanalda Del Potro ile Roger Vasselin oynuyor. Tenisin zevkli bir oyun olduğunu anımsamaya başlıyoruz. Umarım İstanbul’a Serena bizi kendimize getirir.

WILLIAMS vs JANKOVIC
Maç 4-3 iken yorumcu Ali Göreç ve spiker bile maçı naklederken “…sukunet içinde ne olduğunu anlamadan Serena iki oyun aldı” dedi. Kadın resmen üst üste 10 puan aldı. Buna açıkca vites yükseltti demek lazım. Zaten göz açıp kapayana kadar set bitti. Sanki turnuvanın dinginliği sanki ABD’li raketi de etkilemiş. O da ortama uyup kendini en ufak bir şekilde zorlamadan, durduğu yerden, koşmadan durağan bir oyun ile bir kez servis kırıp kendini işin akışına bıraktı. Williams köşeden attığı lop’tan sonra geriye dönmek zahmetini bile göstermiyordu. Seti 6-4 bitirirken spiker’in yorumu adeta durumu tam olarak değerlendiriyordu : “…Serena’da normalin dışında bir hal gözlemliyorum…Acaba ateşli bir hastalığı mı var dersiniz?”

Ancak tenis bu. Ne umursamazlık dinler, ne hastalık. Hele şımarıklık hiç kaldırmaz.  Bir anda o uyuşukluk sizi sarar, hiç kâle almadığınız rakibiniz de maçı alır götürür. Jankovic te geldi geçti ikinci seti alarak işi dengeye getirdi. Buna açıkca seyirci de zevklendi, adeta orada ne için olduklarını anımsadılar ve Sırp raketi desteklemeye başladılar. 5-1 Jankovic oldu.

Williams’ın biraz olsun işin ciddiyetini kavraması ve oyununu sadece ve sadece bir derece yükseltmesi son setin biraz daha zevkli geçmesine yol açtı. 10 dakikada durum maç puanına geldi. Kaçırınca yine perişanlık başladı. 5-4 oldu.

Dünkü yazımızda “Jankovic’in hem kendinin hem rakibesinin bu günlerdeki formuyla kazanabilmesi için gök-kubbeden yardım gelmesi gerekir” dedik. Evet bu destek fazlasıyla geldi ama yine olmadı. Serena tüm olumsuzluklara rağmen maçı kazanmasını bildi (6-4). Kendisi için kötü bir olay geçirmiş olmamasını diliyor ve final maçında bildiğimiz Serena olarak izlemeyi diliyoruz. Unutmasın ki Na Li, Jankovic değildir.

Hep eleştiriyoruz ama bu maçta Ali Göreç ile spikerin performansı aranan nitelikte, teniscilerin insani yanlarını yansıtmaları ise fevkaladeydi. Teşekkür ederiz.

ERRANI&VINCI vs VESNINA&MAKAROVA
İzleyemeyeceğim… Ama gönlüm de mantığım da bu maçı İtalyanların kazanmasını bekliyor. Hele Errani’yi takdir etmemek olası değil. Hoşçakalınız.