JANKOVIC vs Lİ
Günün ilk maçı şimdiye kadar izlediklerimizin içinde üç sete uzayan ilk karşılaşmaydı… Belki tenis kalitesi açısından pek parlak değilse de en çekişmelisi olduğu kesin. Sırp raket hakikaten ilk sıralara güçlü bir dönüş yapıyor. Sanki eski hatalarından da ders almış. Oyununun standardı değişkenlik göstermiyor. Eskiden en kolay bitirebileceği maçtan bir anda kopar olmadık raketlere yenilebiliyordu. Sakatlığı ile birlikte bu dengesizliği 30’lara kadar düşmesine sebep oldu. Li Na ise Çin’de tenis akademisi açan (Henin’in antrenörüydü) Arjantinli koç Carlos Rodrigues ile çalışmaya başladığından bu yana “servis + vole” oyununa adeta ağırlık veriyor. Bu da zaten atletik yapısına yakışıyor ve izleyicilere de hoş geliyor.

Oyunda momentum ilk sette Çinli raketin yanındaydı. Ama ikinci setin hemen başlarında oyun tamamen Jankovic lehine döndü. Ardarda 5-6 oyun aldı. Üçüncü setin başında ise sanki raketler kendi servislerini almamaya yeminliydiler. Sinirlerine daha hakim olan Çinli raket oyununu daha kontrollü bir düzeye getirdi ve maçı alıp götürdü. Açıkcası hakkıydı da. Bu grupta yarın çok ilginç bir durum oluşacak. Bir yengisi ve bir yenilgisi olan Azarenka yarın (Cuma) Na Li’yi ; Jankovic’te Errani’yi yenerse 2-1 durumunda 3 raket çıkabilecek karşımıza. Bu durumda da hepsi üçer maç oynadığından önce kazanılan set sayısına sonra da oyun sayısına başvurulacak.

RADWANSKA vs KERBER
2013 yılında ilk kez İstanbul’da salona giren Polonyalı Radwanska ile (Sharapova’nın sakatlığından dolayı çekilmesiyle misafirimiz olan) Kerber’in mücadelesi bir ilk’e şahit oldu. Maçı anlatan yorumcu Kerber’in fileye taktığı bir vuruşunu “faul” olarak yorumladı! Ah benim bir zamanların en nitelikli yayıncısı olan TeReTem. Sen bu hallere düşecek bir kurum muydun? Evet hata kula mahsustur ama işiniz spor anlatmak. Tenis anlatıyorsunuz ve bir enstantaneyi o sporun dağarcığında varlığı bile olmayan bir sözcükle tanımlıyorsunuz. İnsaf.

İlk sette topu sadece karşıya atmakla yetinen Kerber’e karşı Radwanska’nın hatalarını izledik. İkinci setin de daha başında servisini kırdırınca geriye savunulacak bir şey kalmadı. Maç öyle bir hale geldi ki Alman raket fileye bile gelmeye başladı. Erkeklerin bir set oynadıkları sürede burada tüm maç bitti…58 dakikada ! Polonyalı rakete iyi tatiller diledik. 

WILLIAMS vs KVITOVA
Ne yazalım ki Serena Williams için? Kvitova yine de iyi mücadele etti. Ama kadın bambaşka bir atmosferde. Çek raket uğraşıp didinip bir puan alıyor. Arkasından tek vuruşluk bir servis geliyor ! Williams attığı ace’ler zaten topladığınızda koskoca bir set yapıyor. Daha konuşmaya ne gerek var. Yarın (Cuma) Kvitova ile Kerber arasındaki karşılaşma bu grubun ikincisini ortaya çıkaracak. Kerber olmasını diliyorum.

Bu yıl sayılarının beklenilenin epey altında olması bir yana izleyicilerde tuhaf bir dinginlik var. Çok cansızlar. Adeta kurulmuş bir makine gibi bir o yanı, bir diğer yanı alkışlıyorlar. Anlıyorum maçlar geçtiğimiz yılların çekişmelerini aratıyor ama günün izleyicisi taraf bile olmuyor. Acaba “…nasılsa Serena kazanacak neden yorulalım mı” diyorlar?  Sharapova’nın eksikliğinin bu derece etkin olabileceğini düşünmek bile istemiyorum.