LI NA vs ERRANI
İlk sette oldurmaya çalışan bir Na Li ve oldurmamaya çalışan bir Errani izledik. Atak, çok çevik, çabuk ve güçlü Çinli raket fazlasıyla sahip olduğu gücünün kurbanı olarak yaptığı basit hatalar olmasa maçı çok daha kolay götürecekti. Rakibine hata yaptıracak savunmayı, toprak kortları, ağır sahaları ve dolayısıyla daha yavaş topları çok daha tercih eden İtalyan raketin ilk 10 rakete karşı felaket bir istatistiği var. Nedeni de belli oluyor zaten. Ancak bu kızcağız ilk günün sonuna doğru sakatlık yaşadı. Ben açıkça onun (buradaki rakiplerine karşı çok kötü olan skorlarının da bilincinde olarak) bundan sonrasında sağlığını da korumak amacıyla çiftlere ağırlık vereceğini düşündüm…Bu turnuvanın özel statüsü/kurgusu doğrultusunda oyuncular maçlarını sakatlık nedeniyle yarıda bile bıraksalar ertesi gün gruplarındaki diğer rakibin karşısına çıkabiliyorlar…”Acaba bu olanaktan haberi mi yok ta hala maça asılıyor” derken ikinci gün Çinli rakibini sonuna kadar zorlarken izledik. Ama bu kızcağızın ileri geçmeye fobisi var ki yine ikinci seti alabilecek duruma geldiğinde aslında kendi yenilgisine kapı açıyor ve tipik bir çift hata ile seti ve maçı rakibine teslim ediyordu.

AZARENKA vs JANKOVIC
WTA Sezon Sonu Şampiyonası’nın ilk yılında turnuva tanıtımı için geldiğinde Jankovic’in ağabeyi ile konuşmuştuk. Bana kardeşinin antrenmanı pek sevmediğini daha çok yeteneği ve hisleri ile hareket ettiğini söylemişti. Sırp tenisçi en üst basamaklara ulaşabilmiş bir raket. Geçirdiği sakatlıklarla birlikte çok kısa bir süre içerisinde neredeyse kariyerini bitiriyordu.

Onun gibi göze hoş gelen bir tenis oynayan raketi yine sahalarda ilk sıralar için mücadele ederken görebilmek çok güzel. Zaten insan eskiden Yugoslavya olarak adlandırdığımız bu bölgeye bakınca hayranlık duymadan edemiyor. Sırbistan, Hırvatistan, Bosna Hersek, Slovenya, Karadağ, Makedonya… Hepsinden yetenekli sporcular fışkırıyor. Üstelik her branşta. Toprağından mı yoksa izledikleri spor planlamasından mı? Çin’e kadar gidip bunu araştıranların burunlarının ucuna niye bakmadıkları da ayrıca bir merak konusudur.

Jankovic ilk seti sabrını ve standardını muhafaza ettiği için kazandı ama acaba tarih tekerrür mü edecek ve geçtiğimiz maçlarındaki gibi son iki seti rakibi mi alacak sorusunu da birlikte getirdi. Ama Azarenka’da basit hatalarıyla ona açıkça yardım etti. Sonuç olarak bu grup çok ilginç bir durum aldı. Önümüzdeki iki günün maçları sonunda Williams’ın gruplardan çıkması kesinleşirken diğer grupta üç raketin de şansı bulunuyor. İzleyip göreceğiz. Hoşcakalınız.

SERENA WILLIAMS vs RADWANSKA
İzlemedik. Hoşcakalınız.