Davis Kupası karşılaşmalarında izleyicilerin etkisi hayati olabiliyor. Bu nedenle Fransa ile İsviçre arasında oynanılacak karşılaşmalar için 2,500 civarında İsviçreli taraftar Lille kentine aktılar. Ama ne akma. Yüzlerce inek-çanı ve borazan ile birlikte sadece maçların oynandığı stadı değil tüm kenti bayram alanına çevirdiler. Üstelik uyanıklar da. Tribünlerin sahaya en yakın bölümünde hep onlar var. Fransızlar ise diğer yakın yerleri hep sponsorlarla, VİP'lere verdikleri için kendi izleyicileri sahaya uzak kalıyor ve doğal olarak sesleri rakipleri kadar duyulmuyor. Bu konuya Tsonga da dikkat çekerek uyarlama istedi… "Kendi ülkemde yuhalanmak hiç hoş değil!"

 

İlk gün Wawrinka Tsonga'yı stressiz geçmiş, ama akabinde Monfils belki de tüm tenis kariyerinin en mükemmel performansını gösterip, Federer'i sahada mahcup durumda bırakınca gün 1-1 sonuçlanmıştı. Ben de yazımda bugün oynanacak çift maçının daha da önem kazandığını belirtmiştim.

 

Çift oynamak kolay değildir. Öncelikle paylaşımcı olmanız gerekir. Zira kortta yalnız değilsiniz… Bir eşiniz var. Onunla uyum içerisinde olmazsanız yandı gülüm keten helva ! Korta çıkmayın daha iyi. Bir zamanların Time Dergisi ABD'de ki boşanmaların başında birlikte tenis ya da briç oynayan çiftlerin geldiğini ifşa etmişti! Sonra da fevkalade bir voleniz ve son derce gelişmiş bir sezginiz olmalıdır. Zira maçınızın çoğu filede geçecektir. Dolayısıyla McEnroe, Edberg ya da Hingis gibi farklı yetenekleriniz yoksa hem tek hem çift şampiyonu olabilmiş rakete rastlayamazsınız. Çoğu sporcu da zaten vücutlarını yormamak ve fazla para getirdiğinden teklere konsantre olabilmek için çift kategorisini "es" geçerler.

 

Tahmin ettiğim gibi dünkü sonuçlardan sonra İsviçreliler çift takımlarını değiştirdiler. Chiudinelli/Lammer ikilisi yerine Federer/Wawrinka oynayacak. Fransızlar ise Olimpiyatlarda bronz madalya alan Benneteau/Gasquet çiftinde ısrarlılar.

 

Maçın ilk seti İsviçreliler'in üstünlüğü ve Fransızlar'ın onları kovalamasıyla geçti. Fransızlar'ın kendi servislerini bir kez kırdırdılar ve bu da setin sonu oldu 3-6. İsviçre 1-0. İkinci set daha korakor geçti.4-4 eşitlikte İsviçreliler 40-15 öne geçtiler ama Fransızlar çevirdiler (5-4). Sonra Federer servisini sıfıra karşı aldı (5-5). Oyunda öyle puanlar oluyordu ki şaşırmadan edemiyorduk… Zira iyi bir çift oyuncusunun yapmayacağı basit hatalar yapılırken, iyi bir çift oyuncusunun da yapamayacağı fantastik vuruşlar ortaya çıkıyordu. Eh ne de olsa sahada olan 4 kişinin üçü (Federer, Wawrinka, Gasquet) tekler oyununun, biri de (Benneteau) çiftlerin "ustasıydı". Ama Gasquet'nin servisini Federer 3 vole ile kırıverince oldu durum 5-4 İsviçre lehine oldu. Sonra da Wawrinka partnerine nazire yaparak servisini sıfıra karşı aldı (6-4). Bir çiftler maçı için uzun sayılabilecek bir buçuk saate yakın bir sürede durum 2-0 oldu.


3. sette durum 2-2 iken İsviçreliler yine kırdı. Sonra da Federer'in servisi ve durum 4-2. Fransızlar 3-4 yaptı. Sonra Wawrinka 4 servis attı, Federer de  2 vole vurdu ve durum 5-3! Benneteau servisini zor da olsa aldı (4-5).

 

Şimdi en kritik oyunda servis Federer'de. Bu kez 4 servise ilaveten Wawrinka da 4 vole vurunca oyun bir kez daha sıfıra karşı bitti (6-4). Ama bu kez maç da bitmişti (3-0).

 

İsviçre Fransa karşısında şimdi durumu 2-1 yaptı. Yarın Federer–Tsonga ve Wawrinka–Monfils maçlarıyla şampiyon belli olacak. İyi Pazarlar, hoşkalınız.