Tek erkekler finalinden Roger Federer’i 20. Grand-slamzaferiyle çıktı. 5 sette yendi rakibini. Ekselansları 2. ve 4. sette rakibini kırmış, kendi servisiyle de durumu iki farkaçıkarmışken birden bire buz kesti. Bu filmi daha önce birkaç kez izlemiştik! Cilic te hem 2. hem 4. setlerde kendisine altın tepside sunulan bu armağanın tadını çıkararak maçı iki kez eşitledi. Hele 4. setin sonlarında Ekselansı adeta sahadan siliyordu. 


Halbuki Federer kazandığı setlerde fevkalade bir tenis örneği verdi. Alçak slice toplarla 2 metrelik Cilic’i çok rahatsız edecek toplar attı. Rakibinin çivi gibi vuruşlarını erken alıp, en çabuk şekilde geri göndererek onun ayarını, dengesini bozdu. Servisleri de iyiydi. Ama Cilic boş adam değil. ylece son sete geldiler. İsviçreli molasını aldı. 


Mola sonrası Federer sanki geri gelmiş ve bir kez daha en kritik yerde vites büyütmüştü. Bu adamın oynadığı tenisi eleştirecek biri olduğunu sanmıyorum. Ama tecrübesini kullanmasına da ilaveten şapka çıkarmak gerek. 

Cilic ise aynen maçın ilk başlarında olduğu gibi sinirine ve heyecanına hakim olamıyor, hata yapıyor ve rakibinin başta servisi olmak üzere vuruşlarını yanıt veremiyordu.Göz açıp kapayana kadar 3-0 oldu. Sonra 4-1. Sonra 5-1. Ve Roger Federer maç için servis atıyordu. Attı da 6-1 !


5 setlik maçın son seti yarım saat sürdü. Cilic rakibinin elini sıkarken adeta ne olduğunu anlamamış bir ifadesi vardı.  


20. Grand-Slam başarısı haşmetmeablarının. Bu rekorun kırılabileceğini hiç sanmıyorum. Yarın açıklanacak sıralamalarda yarı-finalde sakatlık nedeniyle çekilmek zorunda kalan Nadal’ın ardından 2. olarak kalacak. Ama aralarındaki farkı asgariye indirdi. Cilic ise kariyerinde ilk kez 3. sırayı alacak.


Evet Avustralya Açık’ta artık sona ulaştık. Bu turnuvayı herkes anımsayacak. Hem iyi hem de organizasyondaki bilhassa teknik aksaklıklarla. Ama en unutulmayacak olan iki hafta boyunca karşılaşılan sürprizler olacaktır.  


Böyle bir turnuvayı bize yansıtan Eurosport’a da teşekkür etmek gerek. İzlediğimiz fevkalade maçların yanısıraçekici ve anlam reklamları unutmak zorBaşta Kerala, eğitim ve THY’nin görüntüleri olmak üzere. Umarım ülkemizde bunlardan esinlenecek olanlar çıkar. Diğer milletlerle alay ederek reklam yaptıklarını sananlara bu sözlerim!


Avustralya Açık’ın Gençler Kategorisinde mücadele eden Yankı Erel ikinci turda fikstürün ve ITF’in gençler sıralamasının 1 numarası Rus Skatov’a 06, 75, 63’lük bir skorla yenildi. Dolayısıyla onun haricinde bir büyük turnuvada daha yokuz. Hadi büyükleri geçtik. Onlar elemelerden çıkamadılar. Ama geçtiğimiz yıl bu turnuvada başarılı sonuçlar elde eden diğer gençlerimiz ne oldu? Hani gençlerde başarıdan başarıya koşuyorduk? Hani yılın her haftası uluslararası turnuva organize ediyorduk ta gençlerimiz yıldızlaşacaktı ? Hani Akdeniz Bölgemiz tenisçilerimiz için bir tenis havzası haline gelmişti ve oradan pıtrak gibi tenisci doğacaktı? Hadi canım sizde. Hani bir laf vardır : “Olsayı bulsaya vermişler, hiç doğmuş!” 


Önceki ve bilhassa bu Avustralya Açık ile ilgili yazılarımın çoğunda uzakdoğulu raketlerin son hızla tenis sıralamalarının zirvelerine yerleşmeye başlayacağını vurguladım. Bakınız aşağıda Avustralya 2018 ile ilgili tüm sonuçlar var. Neredeyse her kategoride bir Uzakdoğulu [Çin(CHN), Taipei(TPE), Kore(KOR), Papua Yeni Gine(PNG)] raket göreceksiniz. Finalde yoksalar da en azından çeyrek/yarı-finallerde varlar…UnutamayacağımızHyeon Chung ve kadınlarda Hsieh gibi.


İyi bir hafta dilerim. Hoş kalınız.


-----------------------------------------------


Tek Kadınlar:Wozniacki (DEN)]

Tek Erkekler:Federer(SWI) vs. Cilic (CRO)

Çift Kadınlar:Babos (HUN) & Mladenovic (FRA)

Çift Erkekler:Marach(AUT) & Pavic(CRO)

Karışık Çiftler:Dabrowski(CAN) & Pavic(CRO)


-------------------------------------------------------------


Gençler

Kızlar:Liang (TPE) 

Çiftler: Liang (TPE) & Wang (CHI) 

 

Erkekler: Korda (USA)  (Finalist>Tseng (TPE))

Çiftler:    Gaston & Tabur (FRA)

-------------------------------------------------------------------

 

Tekerlekli Sandalye

Kadınlar:De Groot (NED)

Çiftler:Buis(NED) & Kamji(JPN)

 

Erkekler:Kuneida(JPN)

Çiftler:Houdet & Peifer (FRA)

------------------------------------------------------------------------