“Şeytan Pisliği” diye de anılan Roland Garros kortları Tanrı’nın azizliğine teslim oldu. Yağmur, 16 yıldır ilk kez burada tüm maçların erkenden bir sonraki güne ertelenmesine neden oldu. Turnuva yönetimi oyuncuları bekletmedi bile belki hava açar diye. Yekten hepsini otellerine ya da evlerine yolladılar.
 
Hava raporu turnuva sonuna değin gönül ferahlatıcı değil. Hep nemli, mevzi yağışlı ve gök gürültülü. Mağrur, kendilerinden başkalarını pek beğenmeyen Fransızların dünyaca ünlü bu Roland Garros tesisinin çatısı yok. Hatta ABD’nin inşaata başlamasıyla birlikte burası çatısız yegane Grand Slam turnuvası oluyor. Fakat bu çamurun içinde, bu ertelenme bile olaya bir ilginçlik katmıyor mu? Diyeceksiniz ki “gel bunu bir de sponsorlara sor! Haklısınız.
 
Fransa Açık Turnuva Direktörü eski Fransa 1 numarası Guy Forget bu durumun, tesisin gereksinimlerine hala inanmayan bir kaç kent meclisi üyesine ders olmasını diliyor. “Tam 16 yıldır bunu konuşuyoruz ve hala bir sonuç alamadık!”
 
Şimdi ne mi olacak? Biliyorsunuz oyuncular bir gün maç oynayıp ertesi gün dinleniyorlar. Yani iki günde bir maça çıkıyorlar (tabi çiftler oynayanlar hariç). Şimdi her gün oynamak zorunda kalacaklar. Bu maçlarını üç set üzerinden oynayan kadınlar için fazla bir zorluk oluşturmayacak. Ama beş set ve ortalama üç ila beş saat arası oynayan erkeklerde itirazlar başlayabilir. Hatta ve hatta bu hava şartları sürerse günde iki kez oynamaları bile istenebilir. Yani en akıllı ve yetenekli değil de en güçlü, en dayanıklı, en fit oyuncuların ayakta kalabileceği bir turnuva olabilir. Final de ertelenebilir.
 
Normal ATP turnuvalarında ancak bir gün erteleyebilirsiniz. Ama ITF yani Uluslararası Tenis Federasyonunun patronajında olan Grand Slam turnuvalarında bir sınırlama yok diyebiliriz çünkü konuyla ilgili kural, hava muhalefeti dolayısıyla ertelemeyi ucu açık bırakıyor. Yani oyuncunun müteakip haftada oynayacağı bir turnuva varsa bu Roland Garros Turnuva Komitesinin kararına bırakılıyor. Üstelik böyle bir durum şimdilik olası değil. Kararsızlığın dik alası. Tipik ITF. Bu tür bağlayıcı konular başlarına yıkılmadan adım atmazlar.
 
Halbuki anımsadığım kadarıyla Grand Slam’lerdeki erteleme süreci bir sonraki turnuvanın kudretine bağlıydı. Fransa Açık’tan sonraki turnuva 32 katılımcılı “ATP 250” olduğundan oyuncular Perşembe günü de oynamaya başlayabileceğinden Roland Garros finali Salı’ya kadar ertelenebilirdi. Daha yüksek ödüllü ya da katılımcılı turnuvalarda bu durum kısalırdı. Anlaşılan bu çok mantıklı kural geçersiz addedilmiş.
 
Güneşli ve aydınlık günler.

Hoş kalın.