Başlığımdaki ismin sahibi Wimbledon’un oynandığı “All England Tenis Kulübü” tesislerinin simgesidir. “Rufus”, Ekvator yörelerinde yaşan ve yaşantısını güvercin türleriyle avlanarak/beslenerek sürdüren “parabuteo unicinctus” yırtıcılar familyasından bir şahindir.

İş tanımı “Kuş Ürkütücü” olarak betimlenmiş Rufus’un başlıca görevi güvercinleri Wimbledon kortlarından uzak tutmak. Saldırgan değil ama kaşınan olursa da dersini vermekten çekinmiyor. Günde 12 civciv tüketiyor. 10 yıldır burada görev yapmaktadır. 10. yılı için ne tür bir kutlama yapacağını şimdilik bilmiyor! 
2012 yılında çalınmış ama sonra geri bırakılmış. Kimin çaldığı hala bulunamadı. Ancak dün tesislerden kaçarak civardaki bir golf kulübünde avlanmayı tercih etti. Dört gündür oynanan maçların seviyesizliğinden bıkmış olmalı!

Gerçekten izlediklerim arasında aklımda kalan yegâne maçlar Ostapenko-Abanda (46,76,63) ve Konta-Vekic (76,46,10-8) oldu. Ostapenko kadın tenisine çok olumlu etki yapacak. Roland Garros gibi çok yavaş bir zeminde şampiyon olabilecek gücü gösterebiliyorsa, Wimbledon gibi süratli bir kort onun daha da avantajına. Üstelik çok genç, fevkalâde cesur ve atik.
 
Amerikalı Coco Vandeweghe (25) tenis için pek genç sayılmazl ancak oynadığı tenis çok zevkli. Yeter ki sürekliliği olsun. Yıllardır yanında olan antrenörüyle ayrılarak Avustralyalı eski Wimbledon şampiyonunu Pat Cash’le çalışmaya başladı. Bir insan olarak hiç sevmediğim bu şahıs umarım antrenör olarak başarılı olur. Yoksa feda olmuş bir yetenek daha izlemiş olacağız. Bu iki kızı merakla bekliyorum.

Erkeklerde ise bence Wimbledon yeni başlıyor. Burada şimdiye kadar en hoşuma giden Polonyalı Janowicz ve Letonyalı Gulbis’in geri dönüşleridir. Çok yönlü iki raket kafalarını topladıkları ve konsantrasyonlarını yitirmedikleri sürece zevkle ve ilgiyle izleniyor. Ben onları efsane McEnroe’ya benzetiyorum. İnşallah dönüşleri sürekli olur.

Tenisin “ağır-abi”leri biliyorsunuz Federer, Nadal, Djokovic ve Murray. Bunlar İngilizce “Big Four” (Büyük Dörtler) olarak anılıyorlar. Federer’e birkaç gün önce soruldu : “Sizlerin bu üstünlüğünüz nereden kaynaklanıyor” diye? Aldıkları yanıt şuydu:  Kafa yapısı, yetenek, süreklilik ve iş tutkusu/sevgisi. Bundan sonrasını irdelemek sizlere ait! Bence onlar için bu turnuva yeni başlıyor.

Bugün için aşağıdakilere denk gelirseniz izlemenizi önereceklerim aşağıdadır:
Erkeklerde Murray-Fognini, Paire-Janowicz, Tsonga-Querrey, Johnson-Cilic. Kadınlarda ise Osaka-Williams, Ostapenko-Giorgi ve (en büyük beklenti) doğum sonrası dönüş yapan Azarenka ile rakibi İngiliz Watson.

İyi izlenceler…