Yavaş (ağır) zemini ve son setinde tie-break uygulanmayan beş setlik statüsü ile Roland Garros dünyada en fazla fiziksel güç gerektiren turnuva olarak kabul edilir.

Şimdi Roland Garros olarak adlandırılan turnuva eskiden “Fransa Şampiyonası” olarak anılıyordu. 1968 yılında ise bu turuva dünyada “Open” (Açık) statüsüne geçen (yani hem amatör hem profesyonel tenisçileri barındıran) ilk turnuva oldu. 

Kiremit tozu katılmış topraktan oluşan bu kortlar, diğer çim ve sert kortlara nazaran topu fevkalade yavaşlatıp, yine diğerlerinden epey yükseğe sıçramasına neden olur. Bu nedenle bu kortlarda sürekli ace atan servisçilerin ve servis-vole oyununu benimseyenlerin avantajları azalır. 

2010 Fransa Açık'ta 250 top toplayıcı vardı. Bunlar 12 ila 16 yaş arasındaki kız ve erkek çocuklardan oluşur. Hepsi bir örnek giyinirler. Yine o yıl 2.500 müracaat olmuştur. Sportif ve kültürel bilgiler ile fiziksel yetenek içeren elemelerle bunların 2.000’i ayıklanmış diğerlerine tekrar yükleme yapılarak sonunda çekirdek kadro olan 250 şanslı çocuğa görev verilmişti. 

Kupalar “Maison Mellerio dits Meller” şirketi/kuyumcusu tarafından yaratılmıştır. Saf gümüşten yapılan kupaların başka örneği yoktur. Teklerde kadın ve erkeklerin birincilerinin isimleri bu kupanın dibine yazılır. Şampiyonlara bu kupanın ısmarlanmış birebir kopyaları verilir. Onlar da saf gümüştendir. 

Hoşkalınız.