Novak Djokovic - Dominic Thiem (6-7, 6-0, 6-2)


  • “İlk setten sonra biraz enerji kaybına uğradım ve sonraki setleri yitirdim. Ama benim için inanılmaz bir tecrübe oldu. Bir sonraki maçıma dört gözle bakıyorum."
  • “Çok süratli ve yüksek standardı olan bir tenis oldu. Kafamı toparladıktan sonra kortta çok rahat ettim. Onun özgüvenini kırmam gerekiyordu. Bu sebepten dolayı ikinci setten itibaren işi güvenceye alıp sıkı tuttum.” 

Bu yorumların ilki ATP sıralamasında dokuzuncu sırada olan Avusturyalı 23 yaşındaki Dominic Thiem’e ait. Zaten bu genç adamın bu yenilgisi heyecan ve tecrübesizlikten başka hiç bir şeyden kaynaklanmadı.


En kritik anlarda işi sağlama alıp bir vuruş daha bekledikten sonra puanı bitireceğine risk alarak sonuca gitmeye kalkıştı. O riskli vuruşu da heyecanla ya fileye taktı ya da auta attı. Novak Djokovic ise sabırla bekledi ve kendi aldıklarından fazla onun hatalarından faydalandı. Zaten tenisin anafikri bu. Sabır, sabır, sabır.

 

İkinci paragraftaki yorum ise Djokovic’in. Yaşadığı psikolojik sarsıntı onu fazlasıyla etkilemiş ve bu doğrultuda birinci sırayı on gün önce Andy Murray’e teslim etmişti. Başka bir kadınla olan bir beraberliğinin ortaya çıkmasından dolayı yaşadığı söylenilen ailevi krizi ve üzerindeki baskıyı atlatmış görüntüsü verdi.


Ancak hala eski Novak değil. Onun en büyük silahı olan savunmadan hücum ederek çıkmayı denemedi bile. Topu güvene almayı tercih etti. Ama bu kez sabrının ne denli güçlü olduğunu gösterdi. Genç rakibini bekledi bekledi ve onu hata yapmaya zorladı. Başardı da.

 

Gruplar lig usülü oynandığı için bu ilk maçlarda hiçbir şey belli olmaz. Hatta diğer maçların gidişatına göre iş son maça bile kalabilir. Onun için Londra’da umudunu yitirmeden her maçta alabileceği en iyi skoru zorlaması gerek. Thiem bu yeteneğine sabrını monte edebilirse bence hem Gael Monfils hem de Milos Raonic’ten daha fazla şansa sahiptir.

 

Bu maçtan önce oynanan çiftler kategorisinde ise ABD’li 38’lik Bryan Kardeşler, Ivan Dodig/Marcelo Melo çiftini çok kolay geçtiler (7-6, 6-0).

 

Bu akşam son maç ise gece 23:00’te Kanadalı Raonic ile Fransız Monfils arasında. 


İyi bir hafta dilerim. Hoş kalın.