Tekler ve çiftlerde ilk sekizin kapışmasına sahne olacak ATP Dünya Turu Finalleri, Kasım2ın 13'ü yani önümüzdeki Pazar günü Londra'da başlayacak. Davis Kupası finali hariç yılı kapatıyoruz.

 

En merak edilen konu ise burada kimin şampiyon olacağı değil de yılı kimin birinci sırada kapatacağı. Novak Djokovic mi, yoksa geçtiğimiz hafta birinciliği kendisinden devralan Andy Murray mi? 

 

Yani diğer altı tenisçinin ne yapacağı kimsenin umurunda değil! Halbuki büyük turnuvaların alçakgönüllü şampiyonu Stan Wawrinka ve yaşadığı sakatlıklardan sonra tekrar üst basamaklara dönen Hırvat Marin Cilic tüm beklentileri değiştirebilecek çapta. Diğerleri yani Milos Raonic ve Kei Nishikori sürpriz, Gael Monfils ve Dominic Thiem ise Londra'ya çeşni olacaktır düşüncesindeyim. 

 

Kendi izleyicisi önünde oynayacağı için Murray biraz daha ağır basıyor. Üstelik form durumu da rakibinden iyi.  Bu yıl Wimbledon ve Olimpiyatlarda şampiyon oldu. Ayrıca Masters serisi turnuvalardan Roma ve Şanghay'da kupa kaldırdı. Kesinlikle diğer raketlerden daha başarılı. Djokovic ise hem bıkkınlık hem de ailevi sorunlarıyla formdan düştü diyebiliriz. 

 

İki yıldız ilk kez karşılaştıklarında 11 yaşlarındaymış. Profesyonel anlamda Sırp raket 24-10 ileride. Bu yıl oynadıkları dört maçın üçünü yine o kazanmış. Yani istatistiki olarak fena halde ağır basıyor. Murray'nin zirveye çıkışının altında biraz da kendi çapında bir rakibin olmayışı yatıyor denilebilir. Federer'in ve Nadal'ın sakatlıkları, Djokovic'in ise iç dünyasıyla yaşadıkları neticesinde tenisi arka plana atması İskoç sporcunun zirveye oturmasına yardımcı olmadı değil. 

 

Gruplar saptandıktan sonra kağıt üzerinde Murray'nin işi Djokovic'ten daha zor gözüküyor. Grubundaki ilk maçını Cilic ile oynayacak. Ondan yiyeceği bir çelme diğerlerinin iştahını kabartacaktır. Wawrinka ve sonra da Nishikori ona çelme takabilecek kalitede. Halbuki diğer grupta Thiem, Monfils ve Raonic gününde bir Djokovic'e ancak iyi birer antrenman partneri olurlar. Eğer Novak formda ve gününde olursa tabi!

 

Oyuncuların Londra'ya gelebilmek için puan toplamaları gereken turnuvaları şöyle sıralayabiliriz:

1) Grand Slam turnuvalarından aldıkları puanlar,

2) Sekiz mecburi ATP Masters turnuvasından aldıkları puanlar,

3) Diğer turnuvaların altı tanesinden aldıkları en iyi puanlar. (Yukarıdakiler hariç bu turnuvaları da şöyle sıralayabiliriz: ATP 500, ATP 250, ATP Challenger Turu, ITF Turu ve Davis Cup)


Buraya gelecek sekiz asil ve iki yedek oyuncunu seçimi ise şöyle:

- İlkin 2016 ATP Dünya Turu'nun son turnuvasının (yani Paris Masters) sonuçlanmasından sonraki pazartesi açıklanan ilk yedi sıradakiler,

Müteakiben sekizinci ile yirminci arasında bulunan 2016 Grand Slam şampiyonları,

- Ve son olarak ATP sıralamasındaki sekizinci raket.  (Bu seçimler sonucunda sekiz raketten fazla çıkarsa sıralaması en düşük olanlar yedek statüsünde yer alıyor)


Tüm turnuva tie-break’le sonuçlanan üç set üzerinden oynanacak. Lig usulü oynanacak grup maçlarından sonra ilk iki sırayı paylaşan oyuncular çaprazlama karşılaşacak ve onların galipleri finale kalacak.


Şimdilik hoş kalın.