DJOKOVIC-GASQUET

Wimbledon erkekler fikstürünün yarı-finaline ilk çıkanlar Fransız Gasquet ile Sırp Djokovic oldu. Profesyonel tenisin zirvelerindeki en güzel tek elli back-hand ile en öldürücü çift elli back-hand. Sırp daha çabuk, daha atik ve de daha güçlü… Yüzde bin favori. Hele hele Çarşamba akşamı Wawrinka ile 3.5 saati aşkın bir muharebeden çıkmışken! Gasquet’ye yenilen Wawrinka’ya onun sorduklarında Djokovic karşsında ne yapabileceği sorulduğunda İsviçreli tüm açık-sözlülüğü ile “ona hiç şans vermediğini” söylemişti.

Evet Fransız’ın uygulayacağı taktik bariz deniliyordu. Oyunu yavaşlatacak ve servislerini yardımıyla voleye gelerek puanı bitirecek. Aynen öyle başladı oyuna. Başarılı da oldu. Bu başarısını tie-break’e kadar taşıdı. Ancak dünya 1 numarası o müthiş konsantrasyonu ve sürekliliği ile tie-break’i farklı kazanarak ilk sete noktayı koydu. Aralarındaki istatistik 11-1 gibi farklı bir şekilde Sırp lehine. Hal böyleyken üstelik ilk seti de vermişken merak ettik… Gasquet asılmayı sürdürecek mi diye. O sürdürmek istedi ama Sırp, homurdana homurdana vites yükseltti (3-1). Artık salt kendi servisini korumak ona yetecekti. Oldu 6-4. Setler ise 2-0.

Üçüncü set aynı başladı. Herkes kendi servisine tutunuyordu. Ne zaman Fransız skora yaklaşsa, Sırp bir vites yukarı ata ata üçüncü seti de 6-4 bitirerek fazla yorulmadan finale erişti.

FEDERER-MURRAY

İkinci yarı-final İskoç (pardon İngiliz) Murray ile Haşmetmeabları Federer arasındaydı. Çimde en rahat eden iki raket desem yanılmış olmam. 2012 Wimbledon’un da Federer kazanmış ama hemen akabindeki Olimpiyatlarda Murray rövanşı almıştı. Bir yıl sonra, 2013’te ise Murray Wimbledon’u kazanarak İngilizlerin 77 yıllık özlemini gidermişti.

Ev sahibi 28, konuğu ise birkaç gün sonra 34 yaşında olacak. Murray’in sahaya daha stresli çıkacağı muhakkak. Kendi izleyicisinin baskısı bir yana, 34 yaşında ve 30’undan bu yana tek bir grand-slam turnuvası bile kazanamamış biri karşısında oyunu ve prestijini yitirebilme kuşkusu az endişe yaratmaz.  

Bu maç hakkında daha fazlasını yazmayacağım zira önceki yazılarımda belirtmiş olduklarımın çoğu gerçekleşti. Federer kazandı (3 sette).

Şimdi iş finale kaldı. Fevkalade bir maç olacağından eminim. Duygusal olarak Federer’in kazanmasını istiyorum… Aynı Muguruza’nın korttan muzaffer çıkmasını istediğim kadar. Bu akşam mantıksal yanım ağır basmak istemiyor !

Hoşkalın ve iyi izlenceler.