İspanyol Boğası olarak anılan ve bunu fazlasıyla haketmiş olan Rafael Nadal, Avustralya’da ilk turdan itibaren lakabıyla müsemma bir oyun sergilemişti. Karşısına çıkan önce üç Avustralyalı, sonra Berdych (CZE),  Tiafoe (USA), Tsitsipas (GRE) ne olduklarını anlamadan kendilerini saha dışında bulmuşlardı.

Djokovic ise biraz daha zorluca maçlar oynamasına rağmen iki hafta boyunca bilhassa tenisin sosyal medyasında rakibinden daha az yer aldı. Ama onun içinde pek yoruldu diyemeyeceğim. Uzun lafın kısası her iki raket te final maçına zinde ve formda çıktılar.

Ancak final maçında İspanyol Boğası karşısında sanki damarlarında buz akan bir rakip buldu. Hiçbir maçında Sırp raketi bu denli sakin görmemiştim. Gerçi rakibinden öyle üstündü ki sinirlenecek tek bir puan bile olmadı. Bir matador kadar sakin ve hareketleri yerindeydi. Ne de olsa teniste de aynı boğa güreşi gibi tek bir darbe mücadeleyi değiştirebiliyor. 

Dünyanın en iyi iki oyuncusunun maçında  taktiksel ukalâlıklar yapmanın hiç anlamı yok. Gerçekten oyunun başından sonuna kadar Djokovic rakibini uzun toplarla oyuna sokmadı bile. Nadal adeta her puanda bir köşeden diğerine top çıkarmak için koşuşturdu ve sonunda da puanı  bitirmesi için topu rakibine teslim etti. 18 kez fileye gelmiş birinin bunun 16’sını puana çevirmiş olmasının başka izahı yoktur.
Sırp raket, Rafael Nadal’ın 28 basit hatasına karşın sadece sekiz tane yapmış. Zaten İspanyol’un tüm istatistiklerde üstün olduğu yegâne kalem bu!  

Her iki sporcu da geçtiğimiz iki yıl içinde epey zorlu travmalardan geçtiler. Oralardan tekrar zirvelere oturmak hele tenis gibi bireysel bir sporda çok zordur. Onun için gerek Nadal ve gerek Djokovic bulundukları yerleri sonuna kadar hakediyorlar. Helal olsun. Federer ile birlikte bu adamlar sadece tenis için değil, tüm spor camiası için, hatta yaşam için fevkalâde birer örnektir. Umarım gençler bunun farkındadır.
Hiç merak etmeyin Avustralya’da izlediğimiz gençlerin devir teslimi almaları için biraz daha zamana gerek olduğu bu turnuvayla tekrar kanıtlandı. Baksanıza onca genç raket tüm turnuva boyunca oynanılan 40 setten bunlardan sadece iki set alabildi!

Bu arada çift erkekleri Herbert-Mahut (FRA), çift kadınları Stosur (AUS)-Zhang (CHN), karışıkları Krejikova (RUS)-Ram (USA), genç erkekleri Musetti (ITA), genç kızları Tauson (SWE) kazandı. Efsanelerde ise dostum Mansur Bahrami (FRA) ile Philippoussis (AUS) şampiyon oldu. 
Tekerlekli sandalye kadınlarda ise efsane De Groot (NED), erkeklerde de Fernandez (ARG) kürsüye çıktı.

İyi haftalar dilerim…Hoşkalınız.