Kumarın başkentinde kral turnuvaya veda etti. Toprağın Kralı Dünya 1 numarası İspanyol Nadal vatandaşı Ferrer’e yenildi.
 
Önce korta İsviçreli Wawrinka ile Kanadalı Raonic çıktı. 23’lük genç Raonic tabanca gibi bir servis ve sağlam bir geri oyunuyla Avustralya Şampiyonu rakibini epey zorladı. Hatta 3-0 ve 5-3 ileri bile geçti. Ama bu avantajını sete çeviremeyince rakibi galebe çaldı (7-6). İkinci set ise epey kolay bitti (6-2). Bu durum neredeyse tüm genç raketlerin sorunu. Ağır-abilerle oynadıklarında onları ilk sette sonuna kadar zorluyorlar. Ama öyle ya da böyle rakipleri seti alırsa derhal çözülerek maçı kolaylıkla verebiliyorlar.
 
Sonra sahneye İspanya birincisi ve ikincisi çıktı : Nadal ile Ferrer. Biri “toprağın kralı” diğeri “kortların ağır-işcisi”.Daha önceki karşılaşmışlarında 26-5 Nadal önde. Çoğu maçları adeta bir pehlivan tefrikasını andırıyor. Puanlar ve oyunlar bir türlü bitmek bilmiyor. Sahaların en “fit” raketleri olarak ta nitelendirebileceğimiz bu iki tenisçinin ilk seti hep eşitlikle geçti ve tie-break’ten galip çıkan Ferrer oldu (76). Ancak Nadal eskisi gibi oyunu yönlendiremiyor, baskı kuramıyordu. İkinci set bu daha da barizleşti. Oyun kalitesizleştikçe durağanlaştı. Kralın en kritik topları hep aut oldu. Ferrer ise hem topu yerden kalkar kalkmaz alıyor ve oyunu adeta Nadal’ın üzerine yıkıyordu. O derece acele ediyordu ki bir keresinde Nadal daha yerine bile geçmeden servis attı ! Ferrer rakibini erken kırdı ve oyun 3-1 oldu. Kralın sanki bir form düşüklüğü var. Saldıran ve oyunu agresifleştiren Ferrer, açık arayan ise Nadal ! Onun en nefret ettiği durumlardan biri bu. Set 5-2 oldu ve Ferrer servis atıyordu. Heyecandan verdi servisini (5-3). Sonra Nadal servisini aldı (5-4).  Hani Kral geri gelir mi diyorduk ama onun pek niyeti yoktu. Basit hatalarına devam etti ve Ferrer Stuttgart’tan tam 10 yıl sonra ikinci kez Nadal’ı toprakta yendi (76, 64).
 
Akabinde Federer as kalsın Nadal’a ya nazire yapıyordu. Latife bir yana ikinci setin ortalarına kadar Tsonga İsviçreli’ye karşı epey üstün bir oyun oynadı. Zaten ilk set 6-2 çabucak bitiverdi. İkinci sette Haşmetmeapları biraz daha hırslıydı sanki ! Bu hırs oyununa da yansıdı. Biraz düzelince gitti denilen seti, tie-break’i en iyi oynayan bir tenisçi olarak, 4 set-puanından sonra alıverdi (7-6). Şimdi eşitlik vardı. İşte bu adamın ne kadar üstün yetenekleri olduğunu anlatmaya sadece bu maç yeterli olur. Kötü bir gününde bile maçı bırakmayıp oyunda kalmaya çalışıyor. Adamın orta karar oyunu zaten diğerlerinin zirve yaptıkları standart. Son set Tsonga için bir eziyet oldu (1-6).
 
Yarın Wawrinka Ferrer karşısına çıkacak. Ferrer geçmiş maçlarda kıl payı bir üstünlüğe sahip. Ama diğeri de üzerindeki düşüklüğü atmış gözüküyor. Güzel bir maç olacağa benzer. Diğer yanda ise Federer büyük bir olasılıkla Garcia-Lopez’i çok kolay geçecek Djokovic ile karşılaşacak. Bence Sırp raket bu turnuvada kolay bir şampiyonluk alacak. Zaten oynadığı tüm maçların süresi neredeyse diğerlerinin bir maçı kadar ! İyi akşamlar.                          
(Not: Bu yazı Djokovic maçından önce yazılmıştır).