Indian Wells bir başladı pir başladı. Dökülen dökülene. Önce en sürekliliği olan ağır-abi gitti. Berdych, İspanyol Bautista-Agut’a yenildi. Ancak bu sonuç, İspanyol tenisçinin ona karşı ilk skoru değil. Anımsarsanız bir yıl önce Chennai (eski adıyla Madras-Hindistan)’de onu bir kez daha yenmişti. Üstelik İspanyolların yeni boğası ağır-abi yenmeye de alışık. Bu yıl Avustralya Açık’ta Del Potro’yu beş sette saf dışı bırakan yine oydu. İşte bu genç raket, 2012 sonlarında 168. sıradayken bugün 53. sırada. Üstelik spora futbolcu olarak başlamış! 2004’te başlayan kariyeri, onu 2010 yılında İzmir’e getirmiş… İkinci turda Lüksemburglu Gilles Müller’e ve aynı yıl İstanbul’da Kazak Kravçuk’a ilk turda yenilip dönmüş. Bir milyon dolar kazancı var. Bilmem bu yazdıklarımız hem genç yıldızlarımıza hem de bu güzel sporun yönetiminden sorumlu şahıslara bir şeyler diyor mu? Umutsuzca iyimserim.
 
İkinci büyük sürpriz, Tsonga’nın vatandaşı Benneteau tarafından elenmesiydi. Anlaşılan bu sempatik yıldız hala kafasındakileri halledememiş.
 
Her an bir sürpriz yapabilirler diye geçen yazımda belirttiğim deli(!)kanlılar arasında bir tek Janowicz lafımı tersinden anlayıp (!) Kolombiyalı Falla’ya yenildi. Diğerleri devam ediyor. Kohlschreiber, Simon ve Isner ise Kaliforniya’dan Florida’ya doğru erken yola çıkan diğer isimler.
 
Federer ile Wawrinka  beklenmedik bir sürpriz olmazsa çeyrek finalde karşı karşıya gelecekler. İsviçreliler biliyorsunuz çiftlerde birlikte oynuyorlar. İlk turda Dubai şampiyonları Bopanna/Kureşi çiftini yenerek sürpriz yaptılar diyebiliriz. Zira rakipleri çiftlerin ağır toplarındandı (62, 67, 10-6). Şimdi karşılarında Djokovic/Krajinovic (evet bildiğimiz Djokovic bu) çiftini yenerek (76, 61) gelen Gulbis/Raonic var… El yakıyorlar.
 
Çiftlere giren diğer ağır-abilerden Del Potro/Cilic ile Murray/Marray, bu kategorinin uzmanları olan Nestor/Zimonjic ile Peya/Soares ortaklıklarına boyun eğdiler.

Nadal’ı ise ilk turdan itibaren zorlamaya başladılar. Stepanek’i 3 sette geçti (26, 64, 75) ama karşısına önce kolay olabilecek bir Dolgopolov, sonrasında ise Monfils-Fognini galibi ve burayı da aşarsa büyük olasılıkla Raonic-Murray galibi gelecek. Tam bir gayya kuyusu. Djokovic ise hepsinden rahat.
 
İki genç yetenek Dimitrov-Gulbis ise bugün oynuyorlar. Bunların galibini yarı-finalde görürseniz hiç şaşırmayın.
 
Kadınlarda Serena Williams çekilince nasılsa ortada bir rekabet kalmadı diyen Azarenka oynadığı ilk maçta yenilerek Miami yolunu tuttu. Ağır-ablalardan Lisicki, Kerber, Hantuchova, Vesnina hep Azarenka’yı izlediler.
 
Hoşkalınız.