Dün sonuçlanan Fransa Açık'ın Turnuva Direktörü Gilbert Ysern'in, vatandaşları Fransız seyirciler hakkındaki yorumunu aşağıda okuyacaksınız.

Ysern, daha Djokovic-Wawrinka finali oynanmadan yaptığı basın toplantısında aynen şöyle konuştu:

"Tribünlerin oyuncuları ıslıklamaları haksızlıktır. Siz gazete ve medya mensupları bunu ortaya koymaktan, yazmaktan ve söylemekten çekinmemelisiniz. Şampiyonların böyle bir davranışı hak etmediğini ve bu tür davranışların spor sahalarında kabul edilemeyeceğini bildirmelisiniz. Bu mesajı hep birlikte vermeliyiz. Böyle bir davranış tolere edilemez. Utanç verici yakışıksız bir davranış."


Wawrinka, iki Fransız oyuncu, önce Simon ve sonra da Tsonga önünde galip gelirken izleyiciler tarafından yuhalanmıştı. Bu davranış büyük bir olasılıkla Wawrinka'nın (bir önceki yazımda değinmiş olduğum) Davis Kupası sonunda yaptığı yoruma tepkidir. (http://www.tenisdunyasi.net/yazar/bekir-emre/paris-sen-beni-kollarina-aldin-153)


Ysern devam ediyor: "Biz her zaman tenisten en fazla anlayan, onun zevkini en fazla çıkaran izleyicilere sahip olduğumuzdan onur duyardık… Onların bazen kendilerini tutamadıklarını ve aşırıya kaçabilmekle birlikte oyunculara daima saygıyla yaklaştıklarını söylerdik. Ama bilhassa bu yıl işler çığırından çıktı. 3-4 kez tekrarlanan bu yaklaşımdan utanıyoruz. Bu nedenle bazılarının eğitilmeleri gerektiğine inanıyorum."


Bu Fransız izleyicilerden adresini verdiğim yazımda da bahsetmiştim. Sanki olacakları kestirmişim gibi! (http://www.tenisdunyasi.net/yazar/bekir-emre/rafanin-paris-ikilemi-139)


Ama öbür yandan bu izleyiciler, dün final maçından sonra seremonide, günün mağlubu Djokovic'e muhteşem bir şekilde teşekkür ettiler. Duydukları takdir bu denli şık bir şekilde ifade edilebilir mi? Bundan dolayı bir alkışı da onlar hak etmiyorlar mı? İzleyin, hak vereceksiniz: https://www.youtube.com/watch?v=DBmhBvpOI30


Hoş ve esen kalınız.