Başlıkta bizde vizyona girdiği adıyla, özgün adıyla ise “No Country For Old Men” Coen Kardeşlerin bir başyapıtıdır. Başrollerini Tommy Lee Jones ile Javier Bardem paylaşıyordu. Bugün sabaha karşı “Indian Wells”de sonuçlanan maçlara bakınca aklıma bu filmin adı geldi. Burada da 20’lik genç hanımlar bu sabah böyle haykırıyordu.

37’lik büyük şampiyon Venus Williams 20 yaşındaki Rus Kasatkina’ya üç saate yakın süren bir mücadele sonunda 4-6, 6-4, 7-5’lk bir skorla yenildi. Daha önce erkeklerde çeyrek-finale kadar gelebilen yegane tenisçileri de elendiğinden Venus’un maçını doldurmuştu Amerikalılar. Maç esasen gitti-geldi. Hatta son sette Venus 5-4, 30-0 ilerdeydi. İşte tenisin özelliği. Buradan döndü maç ve Rus’un oldu galibiyet.

Sonra Dünya 1 numarası 27 yaşındaki Romen Halep ile şimdiye kadar 40.lığın üzerini görmemiş bir başka 20’lik Naomi Osaka sahne aldı.

Soyunma odasında tam 3 saat bir önceki maçı beklemek zorunda kalıp ve gece yarısına yakın bomboş tribünlerin önüne çıkabildiler. Çöl ikliminde ısı 30’lardan 15’e düşmüştü. Uçan kuştan etkilenen naif bir yapıya sahip olan Halep bir süredir koçu Cahill ile de sorun yaşıyor. Anlaşılan bu ilişki bir kez daha sona yaklaşıyor. Bu denli hassas birinin böylesine stres odaklı bir sporda sürekli normal oyununu göstermesi imkansız. Ancak bu kızcağızın büyük turnuvaların finallerini kapatmakta çok zorlandığını da defalarca gördük.

Ayrıca da yıllardır ilk 10 içerisinde oynayan ve bir süredir de 1. sıraya yükselebilmiş bir profesyonelin tüm bunlardan etkilenmemesi gerektiği de şüphe götürmez. Bir yarı-final maçında 30’a yakın basit hata yaparsanız o maçtan zaten bir ümidiniz olamaz. Burada da aynı böyle oldu. Japon raket te çok güçlü olmasından yararlanarak sürekli vurdu geldi geçti. Üstüne 65 dakikanın içinde bir de halka taktı (6-3, 6-0).

Naomi Osaka Haiti/Japon karışımı bir ailenin kızı. Osaka doğumlu. Hem ABD hem Japon pasaportu taşıyor. Burada yarı-finalde Halep’in karşısına gelene kadar elediği raketlere dikkat edin : İlk turda Sharapova (64,64), 2. turda Agnesia Radwanska (63,62), 3. ve 4. turlarda Vickery ile Sakkari, çeyrek-finalde ise (2 ay önceki 1 numara) Pliskova (62,63).

Rus Kasatkina ise ilk turu seri-başı geçip 2. turda Çek Sinakova’yı, sonra ABD Açık şampiyonu Stephens’i (64,63), 4 turda Wozniacki’yi, sonra da Kerber’i ve şimdi de Venus’ü eledi. Yani Siniakova hariç hepsi grand-slam şampiyonları. Eh böyle bir finali de haketmesin mi her iki 20’lik ?

Erkeklerde sürpriz yok. Sakatlıklığını atlatıp geri dönüşünü müjdeleyen Kanadalı Raonic ABD’lilerin erkeklerdeki son umutları Querrey’i zor da olsa geçti (75, 26,63). Arjantin’li sempatik dev Del Potro ise hep zorlandığı Alman Kohlschreiber önünde yine epey ter döktü ama kazandı sonunda (36, 63,64).

Bu gece ve yarın sabaha karşı tek-erkeler yarı-finalleri ile çiftler finalleri var. Program şöyle: 21:00 Federer – Coric; müteakiben Del Potro – Raonic.

Bunları sabaha karşı izleyen maçlar ise çift kadınlar ve çift erkekler finalleri. ABD’lilerin yegane tesellileri çift-erkeklerdeki her iki takımın da vatandaşlarından oluşması.

Hoşkalın.