Bir Fransız özdeyişidir: “Gençler bilebilse… Yaşlılar yapabilse”. Wimbledon’da dün ikinci haftanın ortasıydı. Bilhassa erkeklerde sona yaklaştıkça bu özdeyişi başlığımızdaki gibi değiştireceğiz anlaşılan. 

Erkeklerde ilk on raket arasından üçü geriye kaldı. Kadınlarda ise sadece iki.  Çoğu insanın favorisi, İskoç asıllı ev sahibi ve geçen yılın şampiyonu Andy Murray de çeyrek finalde elendi. Rakibi 1.91’lik 23 yaşındaki Bulgar Grigor Dimitrov’du. Murray tartışmasız büyük bir yetenek. Ama gün kesinlikle onun değildi. Kötü başladı, denedi çeviremedi… Kötü bitirdi. İlk servisi tutmadı. İkinci servisi o denli etkisizdi ki bunu gören Bulgar hep yüklendi ve puanları da aldı. Dimitrov ayrıca rakibinin çift-el backhand’ini rahatsız etmek için yüksek lifte toplar attı ve kısa düşen yanıtlarını fileye gelerek puana çevirdi. Bulgar raket Nadal karşısında ne kadar ciddi ve konsantre idiyse bu maçta da mesaisini bir  o kadar iyi yaptı. Geçen yılın şampiyonunu, kendi sahasında ve seyircisi önünde üç sette kayıt dışı bırakmak kolay değildir. Ama Murray’in de bazı uygulamalarını anlamanın imkânı yok. Seni olduğun yere getiren bir koçu apansız bırak. Ciddi bir ameliyat geçir. Geri dönüşün arzuladığın gibi olmayınca da aylarca bir antrenör arayışına gir ve onca sürenin sonunda kariyeri (bizi cinsiyeti değil antrenörlüğü ilgilendiriyor) soru işaretleri dolu olan birini seç! Üstelik Murray’in annesi de İngiliz Tenis Federasyonu ve Fed Cup antrenörü. Seçimde bu kadının rolü var deniyor. Eğer öyleyse daha fena. Zira annesinin kariyerini sorgulayacak olursanız olumlu pek bir nokta göremezsiniz! Zaten oğlunun her kritik puanında kadının yüzü öyle bir hal alıyor ki adamcağız locaya destek almak için baktığı an zaten pamuk ipliğine bağlı özgüveni hiç kalmıyor.

“Kontrolünü yitirmiş birer füzeyi” andıran Raonic ile Kyrgios arasındaki karşılaşmada freni daha tutan kazandı. Kyrgios hareketleriyle bir gün önceki yazımızda Nadal’ın kendisiyle ilgili söylemini haklı çıkardı. İşler kötü giderken kendisini tutmayı öğrenmesi gerek. Yoksa 19 yaşınızda hata yapmayacaksınız da ne zaman yapacaksınız! Boris Becker’in de vurguladığı gibi “Profesyonel tenisin bugün geldiği yerde strateji, taktik, teknik, konsantrasyon seviyeniz her puanda bir kitabın bir başka sayfası gibidir”. Bu değişkenliğe ayak uydurabilmek ve neyi ne zaman yapacağınızın bilincine varmak, fiziği ne denli gelişmiş olsa bile henüz çocukluktan yeni çıkmış bir delikanlı için pek kolay değildir. Alacağınız her başarı ile özgüveniniz daha da gelişir ama oturaklı değildir… Ufacık bir başarısızlıkta buruşturularak bir kenara atılmış bir parşömen kâğıdını andırabilir. Kyrgios buraya kadar gelmekle 144. sıradan 60’lara çıkacaktır. Zirveye giden yol virajlıdır. Sonrası için bakalım Nadal ne denli doğru söylemiş. Bekleyip göreceğiz… Bu camianın çelebi şampiyonu böyle bir beyanat verdiyse bir bildiği olduğunu düşünüyorum. 

Raonic, Dimitrov, Gulbis ve Kyrgios. Ağır-abilere en büyük tehdit olan aynı fevkalâde kuşağın temsilcileri. Tenise taze bir soluk katacak bu gençler arasında bence en başarılı Dimitrov çıkacaktır. Baktığınız zaman bu delikanlı aralarında en komple tenisçi. Hem oyun hem fizik olarak. 

Çoğumuzun tahmin ettiği gibi Federer, Wawrinka’yı geçerken fazla zorlanmadı. Aynı Djokovic ile Cilic örneğindeki gibi birbirinin oyununu fevkalâde iyi tanıyan bu dörtlüden fiziğini iyi kullananlar galip çıktı. Hem Wawrinka hem Cilic maçların sonuna doğru oyundan düştüler. Finali de Djokovic ile 'Haşmetmeabları' oynayacak tahminin de bulunuyorum. 

Kadınlar ise çimde erkeklerden de daha titrek… Şampiyonluğa kim en yakın derseniz aralarında en az titreyecek olan derim. Dün belirttiğim gibi buna da en yakın Kvitova. Hoşkalınız.    

İlgilenenler için.: Serena Williams kızkardeşi ile oynadıkları çift-kadınlar maçını yarıda bıraktığını biliyoruz. Maçtan önce rahatsız olduğunu belirtince turnuva sağlık kurulu tarafından muayene edilmiş. Bu esnada maç 10 dakika ertelenmiş. Sağlık Kurulu oynaması yönünde karar almasına rağmen sahada ısınırken durumunun iyi olmadığı kanısına varılınca tekrar doktor çağırılmış. Saha kenarında dakikalarca bir ağlama krizine tutulmuş. Maç başladığında bayılmak üzere görünüyormuş. Topu kavramakta zorlanıyormuş. Attığı dört servis te çift-hata olmuş. Orta-hakem Kader Nouni bunu üzerine kızkardeşi Venus’e de danışıp maçı bitirmiş. Williams kardeşlerin hükmen kaybına karar verilmiş. WTA’nin resmi açıklamasında Serena’nın viral bir enfeksyon geçirdiği belirtiliyormuş! Sizlerde de bu kadına haksızlık yapıldığı kanısı uyanmıyor mu ? Bunca yıldır ben bir oyuncunun üzerine bu denli gidildiğini henüz görmüş değilim. BE.