Böyle bir başlık attım. Her iki tenisçi yenseler de yenilseler de böyle anılmayı hak etti. Dünyanın en zevkli geçmeye aday turnuvası bu feci şartlar altında ancak bu denli iyi oynanabilirdi. Umarım bu son maç da bize iyi bir tenis izletir. Aynı oyunu oynayan iki raket bazen insan bıkkınlık verebiliyor.

- 2016 Roland Garros, Fransa Şampiyonaları'nın 115si. Bu etkinlik 1925’te uluslararası oldu. O günden bu yana ise 86. turnuva. “Open” sürecinin (hem amatör hem profesyonel raketlerin kabulü) 193. Grand Slam turnuvası. Bu sürecin ilk turnuvası da 1968’deki Roland Garros olmuştu. Bu yıl ki ise 49.

- Yarınki şampiyon 2 milyon avro ödül kazanacak. Finalist olarak kalan ise 1 milyon avro toparlayacak. Bu turnuvanın erkeklerde toplam ödülü ise 12 milyon avro idi. Kazanan 2000 ATP puanı alırken diğerinin puanı 1200.

- Kim kazanırsa kazansın sırlamada Djokovic ve Murray  1 ve 2 numara olarak kalıyorlar. Ama geri kalan sıralama pazartesi günü yayınladığında aşağıdaki tabloyu andıracak :

1) Novak Djokovic
2) Andy Murray
3Roger Federer
4) Rafael Nadal
5) Stan Wawrinka
6) Kei Nishikori
7) Dominic Thiem
8) Tomas Berdych
9) Milos Raonic
10) Richard Gasquet

- Murray rakibinden sadece yedi gün yaşlı!

Djokovic’in rakibine karşı toprakta 4-1’lik üstünlüğü var.

- Her ikisi de ilk Roland Garros’unu kazanmış olacak. Ama Sırp raket kaybederse bir başka istatistiğe konu olacak: Dört final birden yitiren yegane oyuncu!

- Djokovic kazanırsa bir takvim dışı kariyer Grand Slam’i yapmış olacak. Yani dört büyük turnuvayı bir takvim yılı içinde sırayla değil de iki yıl sürecinde kazanmış olacak. Aynı yıl içinde bu işi becerebilen sadece iki tenisçi var : Rod Laver ve Don Budge.

- Djokovic slam şampiyonluğu yaşamış ilk Sırp.

- Murray ise Fred Perry’den (1935) sonra Roland Garros’u kazanan ikinci Britanyalı olacak.

İyi izlenceler.