Dünkü yazımı bitirirken  Nadal oynamadan 1 numara olabilir mi?Demiştim. Yanıtı Evet. Buyrun okuyun.

 

Geçen yıl Federer burada şampiyon olmuştu. Nadal ise çeyrek-finalden bir tur önce yani 4. turda ezeli rakibine elenmişti (yani koruyacağı pek bir puan yok)Dolayısıyla Federer’in orada kazandığı şampiyonluk puanını (1.000) düştüğümüzde buradahenüz oynamadan Nadal’ın 310 puan gerisinde kalıyor.

 

• Yani Federer burada yarı-finale gelemezse Rafael Nadaloynamadan 1 numara oluyor.
• Eğer Federer burada yarı-finale gelir sonra yenilirse doğal olarak 1 numarada kalacak ama bu kez haftaya Miami’de finale kalması gerekecek (olduğu yerde barınabilmesi için).
• Burada finalde kaybederse Miami’de en az çeyrek-finale kalması gerekecek (1 numarayı muhafaza edebilmesi için.)
• Indian Wells şampiyonu olacak Roger Federer ise ta İtalya Açık’a kadar kayda değer hiç bir sonuç elde etmese de 1 numara olarak kalır.
• Eğer Indian Wells ile Miami’den birinde şampiyon diğerinde ise finalist olursa Nadal onu toprak kort sezonunun sonuna kadar yakalayamaz (Monte Carlo’yu kazansa bile).

 

Bana göre Federer iyi bir fikstür çekti. Birinci çeyrekte ona tehlikeli sayılabilecek yegane raketler Thiem ile Shapovalov (Bu adama dikkat edin)Ama onlar da Federer’e gelmeden birbirleriyle oynuyor. Zaten fikstüre baktığımda ilk tepkim yahu kim var bu turnuvada Federer’in karşısında oldu! O denli bana boş geldi fikstür. Niye mi?

 

Indian Wells’de bu yıl erkekler fikstürü yokları oynuyor. Olmayan yıldızlar olanlardan çok! MurrayNadalWawrinkaTsongaGoffinGasquet…Hiçbiri yok. Djokovic çift ameliyattan dönüp geldi. Ne yapabileceği meçhul.

 

Yine Federer’in tarafında Berdych ile Chung da bibirleriyleoynayacak. Ama onlar da hiçbir zaman İsviçre’liye rakip olamadılar. Dimitrov ile Rublev bir altta yine birbirleriyle oynayacak. Kyrgios ise ona gelene kadar elenecektir kanısındayım.

 

ABD’li Tiafoe ile Alexander Zverev bir diğer çeyrekte. Zaten hepsi fikstürün ikinci yarısında toplanmış. Schwartzmann, Del PotroNishikoriDjokovicİsnerCilic hepsi orada. Durumu maçlar ilerledikçe daha ayrıntılı analiz edebileceğiz. 

 

Kadınlar mı hiç sormayın? Erkekler yokları kadınlar varları oynuyor. Dünyada kim varsa herkes orada. Serena doğum izninden döndü. Bu kadına helal olsun dememek elde değil. Şimdiye dek başına gelmedik kalmadığı gibi şimdi de yaşamının en güzel anında çocuğunu dünyaya getirirken ölüm tehlikesi geçirdi. 

 

Burada da çektiği fikstür zor. Sıralamada düştüğü için (22) seri-başı bile olamadı. Önce Kazak Diyas sonra Hollandalı Bertens ve kardeşi Venus. Bunları inşallah aşarsa tekrar konuşuruz.

 

Ama bir 4. çeyrek var ki tam bir gayya kuyusu. THYKerberVesninaAzarenka ve StephensGerçi her çeyrek birbirinden zor. Çok güzel maçlar bizi bekliyor.  Bir tahmin beklemeyin. Kadınların arasında ben aklımı peynir ekmekle yemedim! Hoşkalın.